Celem szkoleń dla radców prawnych jest przygotowanie do skutecznego reprezentowania polskich obywateli przez Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Szkolenia przygotowały Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Krajowa Izba Radców Prawnych. Projekt rozpoczął się od konferencji z udziałem naukowców, radców prawnych, sędziów i adwokatów.

Efektem obaw prawników i niewielkiego ich zainteresowania postępowaniami w Strasburgu, według ekspertów, jest m.in. bardzo duży procent skarg z Polski odrzucanych przez Trybunał z powodu ich niedopuszczalności. Nadal, jak wskazano, większość skarg, szczególnie na początkowym etapie powstaje bez konsultacji z prawnikami.

Szkolenia będą organizowane w każdej z 19 okręgowych Izb Radców Prawnych. Potrwają od września 2009 do czerwca 2010 roku. Powstanie także specjalny podręcznik adresowany do radców prawnych.

Według statystyk od 1993 roku do europejskiego trybunału wpłynęło 32 679 skarg przeciwko Polsce. Aż 29 111 skarg zostało jednak uznanych za niedopuszczalne. Obecnie w Trybunale w Strasburgu czeka na rozpoznanie ponad 3,5 tys. spraw z Polski. W 2008 roku w sprawach skarg z Polski zapadło 140 wyroków, a łączna kwota zasądzonych zadośćuczynień i kosztów wyniosła około 580 tys. euro. Większość przyjętych przez europejski trybunał zasadnych skarg kończy się ugodami, lub deklaracjami rządu potwierdzającymi naruszenie praw obywatela.

AS

Zobacz także:

Mistrzostwa w tenisie

Master w dziedzinie francuskiego prawa gospodarczego