Prawo antymonopolowe na rynkach lokalnych, przykłady zachowań gmin sprzecznych z regułami wolnej konkurencji - to tylko niektóre tematy bezpłatnego cyklu szkoleń realizowanych na zlecenie Urzędu.

W świetle prawa antymonopolowego gmina traktowana jest jako przedsiębiorca, świadczy bowiem usługi użyteczności publicznej. W 2008 roku Urząd prowadził kilkadziesiąt postępowań wyjaśniających, ponad 20 antymonopolowych i blisko 20 wydanych decyzji w sprawie przedsiębiorców naruszających prawo antymonopolowe na rynkach lokalnych. Od wielu lat UOKiK szczególnie przygląda się działalności gmin i spółek komunalnych. Zwiększenie konkurencji na rynkach lokalnych jest jednym z priorytetów Polityki Konkurencji na lata 2008-2010 realizowanej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednym ze środków prowadzących do tego celu jest zwiększanie świadomości prawnej przedsiębiorców działających na tych rynkach. Chcąc przybliżyć zasady obowiązującego prawa antymonopolowego oraz problematykę typowych zachowań gmin, sprzecznych z regułami wolnej konkurencji- UOKiK zaprasza na szkolenie "Konkurencja na rynkach lokalnych". Przedsięwzięcie skierowane jest do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz przedstawicieli organów wykonawczych przedsiębiorstw komunalnych świadczących usługi użyteczności publicznej.

Podczas jednodniowego wykładu omówione zostaną, m.in. podstawowe pojęcia z zakresu prawa antymonopolowego, praktyki ograniczające konkurencję polegające na nadużywaniu pozycji dominującej oraz zawieraniu niedozwolonych porozumień, przykładowe orzecznictwo Prezesa UOKiK ze szczególnym uwzględnieniem rynku lokalnego i usług komunalnych. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają komplet materiałów oraz publikację "Konkurencja na rynkach lokalnych wraz z wybranym orzecznictwem Prezesa UOKiK".

Szkolenie przeprowadzone zostanie w 9 miastach:

- 1 lipca w Łodzi,

- 9 lipca w Bydgoszczy,

- 10 lipca we Wrocławiu,

- 15 lipca w Poznaniu,

- 20 lipca w Gdańsku,

- 23 lipca w Krakowie,

- 24 lipca w Katowicach,

- 30 lipca w Lublinie,

- 31 lipca w Warszawie.

Zainteresowani udziałem proszeni są o wypełnienie formularza i odesłanie go faksem lub mailem bezpośrednio do organizatora szkolenia - spółki RCS. Informacji na temat szkolenia udzielają: Katarzyna Baczyńska - tel. 085 748 23 45, e-mail: baczynska@pfrr.pl lub Katarzyna Filianowicz - tel. 085 653 72 21, e-mail: filianowicz@pfrr.pl

UOKIK/AS

Zobacz także:

Prawo UE w praktyce postępowania sądowego

Prawne aspekty obrotu towarowego z zagranicą-szkolenie