Naczelna Rada Adwokacka podjęła uchwałę, w której negatywnie odniosła się do projektu Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Projekt resortu sprawiedliwości zakłada wprowadzenie jednolitej, ryczałtowej stawki 120 złotych za prowadzenie sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Obecnie obowiązuje wynagrodzenie zależne od wartości przedmiotu sporu.

Wyniki sondy przeprowadzonej na portalu adwokatura.pl wskazują, że 94% adwokatów uważa, że sprawy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie związane z warunkami wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania wymagają przeciętnego lub wyższego nakładu pracy.

Zobacz: Zmiany w adwokackich ubezpieczeniach

Jak czytamy w uchwale NRA z dnia 11 stycznia 2012 roku Minister Sprawiedliwości, ustalając wysokość stawek minimalnych za czynności adwokackie i za czynności radców prawnych, musi mieć na względzie rodzaj i zawiłość sprawy oraz wymagany nakład pracy adwokata lub radcy prawnego.

Zobacz: Rozmowy przedstawicieli Adwokatury z ministrem Gowinem

Ponadto NRA uważa, że wynagrodzenie na zaproponowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości poziomie nie pozwoli na uzyskanie zwrotu rzeczywistych, rynkowych wydatków koniecznych do prowadzenia sprawy.

PS/źródło:adwokatura.pl

Zobacz także:

Nagroda im. Edwarda Wende przyznana adw. Stanisławowi Mikke

Publikacja ''Historia Adwokatury'' już dostępna