Prokurator generalny Andrzej Seremet uznał prawo służb specjalnych do podsłuchiwania adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, lekarzy i dziennikarzy za niezgodne z konstytucją i wystosował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Prokurator Generalny Andrzej Seremet skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają Policji, Straży Granicznej, Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Agencji Wywiadu, CBA, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego na prowadzenie kontroli operacyjnej wobec adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, lekarzy i dziennikarzy.

Kontrola operacyjna jest prowadzona niejawnie i polega na sprawdzaniu treści korespondencji, zawartości przesyłek oraz stosowaniu środków technicznych umożliwiających uzyskiwanie w sposób niejawny informacji i dowodów oraz ich utrwalanie.

Zobacz: ABW częściowo udostępniła statystyki z podsłuchów

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny prezentuje stanowisko, że prawne regulacje dotyczące kontroli operacyjnej nie wyłączają z kręgu podmiotów, które mogą być poddane kontroli operacyjnej, kategorii osób, od których pozyskanie informacji objętych tajemnicą adwokacką, dziennikarską, notarialną, radcy prawnego, doradcy podatkowego i lekarską podlega zakazom dowodowym.

We wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, Andrzej Seremet zarzuca, że regulacje naruszają zasadę państwa prawnego, prawa do obrony i prywatności.

PS/źródło:PG

Zobacz także:

Zasady etyki kompasem dla zawodów prawniczych

Premier przyjął sprawozdanie Prokuratora Generalnego