W dniu 15 marca 2011 roku odbyła się narada przewodniczących wydziałów penitencjarnych sądów okręgowych oraz dyrektorów okręgowych inspektoratów Służby Więziennej z udziałem Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Przedmiotem spotkanie była analiza funkcjonowania Systemu Dozoru Elektronicznego, a także analiza stosowania instytucji warunkowego przedterminowego zwolnienia po nowelizacji przepisów karnych, która weszła w życie 8 czerwca 2010 r.

Nowelizacja Kodeksu karnego wykonawczego

Minister przypomniał, że 8 lutego 2011 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw przewidujący kompleksową zmianę postępowania wykonawczego w odniesieniu do wszystkich kar i środków karnych, zmierzający głównie do usprawnienia procedur, zmniejszenia kosztów postępowań, skrócenia czasu ich trwania, a także – w odniesieniu do postępowania wykonawczego w sprawach karnych – zwiększenie efektywności orzekanych kar.
Wspomniany projekt przewiduje także przyspieszenie postępowania wykonawczego, czemu ma służyć także wprowadzenie terminu instrukcyjnego dla rozpoznawania spraw niewymagających wyznaczenia posiedzenia z udziałem stron, którym przysługuje prawo do udziału w nim. W projekcie zostały także ujęte zmiany zasady udziału stron i innych uczestników postępowania w posiedzeniu poprzez przyjęcie zasady rozpoznawania spraw bez udziału stron. Projekt przewiduje także rezygnację z art.151§1 k.k.w. z zapisu „co 6 miesięcy”, mającą na celu wyeliminowanie kilkakrotnego orzekania w przedmiocie odroczenia kary, kiedy z ustaleń sądu wynika, że konieczne jest orzeczenie o odroczeniu wykonania kary na dłuższy okres i analogiczne stosowanie tej zasady przy orzekaniu w przedmiocie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności.
Projektowane przepisy wydłużają z 3 do 6 miesięcy termin określony w art. 161§3 k.k.w. uprawniający sąd penitencjarny do pozostawienia bez rozpoznania kolejnego wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Projekt zakłada także zwiększenie liczby skazanych pracujących w warunkach wolnościowych poprzez zmianę treści art. 123a§k.k.w., polegającą na dodaniu do katalogu potencjalnych pracodawców również organizacje pożytku publicznego.
Medale pamiątkowe Ministra Sprawiedliwości
Minister wręczył również Medale Pamiątkowe najbardziej zasłużonym sędziom penitencjarnym. W trakcie spotkania przedstawiono także analizę wykonywania orzeczeń w sprawach karnych, z której wynika m.in. że w 2010 r. w porównaniu z 2009 r. odnotowano wzrost liczby orzekanych kar ograniczenia wolności.
Ważnym elementem spotkania była także analiza praktycznych aspektów wykonywania kary pozbawienia wolności w Systemie Dozoru Elektronicznego. Wedle danych na dzień 14 marca 2011 - 1098 skazanych zostało objętych tym Systemem, z czego 779 aktualnie karę odbywa, a 319 odbywanie kary już zakończyło.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Sędzia Grzegorz Wałejko Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

OIRP w Olsztynie o przyszłości sądownictwa w województwie warmińsko - mazurskim