W dniu 29 lipca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości ustalającą negatywny wynik egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką. Skarżącemu zabrakło dwóch punktów do zostania aplikantem.

Niedoszły aplikant zarzucał niepoprawność pytaniom o numerach: 22 (kwestia umyślności spowodowania wypadku drogowego), 75 (prawo małżonka w separacji do lokalu mieszkalnego po śmierci współmałżonka), 95 (co zrobi Sąd Najwyższy z oczywiście bezzasadną skargą kasacyjną), 109 (dopuszczalność skargi kasacyjnej przy braku wniosku o uzasadnienie wyroku sądu II instancji), 186 (kontrowersyjne pytanie dotyczące jedno- lub dwuinstancyjności postępowania w sprawie indywidualnego zezwolenia dewizowego), 203 (kto jest płatnikiem zgodnie z Ustawą o VAT), 205 (kto jest osobą trzecią odpowiadającą za zobowiązania podatkowe spółki komandytowej) oraz 233 (jaki organ uchwala regulamin dotyczący zasad odbywania aplikacji adwokackiej).

Skład orzekający uznał niepoprawność pytań 75. i 186. Pierwsze z nich w treści powoływało się na Kodeks cywilny, natomiast udzielenie na nie prawidłowej odpowiedzi wymagało znajomości Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pytanie było więc niekompletne. Dodatkowo stawiało zbyt wygórowane wymagania kandydatom na aplikantów ze względu na istniejące spory doktrynalne. Natomiast udzielenie prawidłowej odpowiedzi na drugie pytanie wymagało znajomości literatury, która na dodatek nie zajmuje w podniesionej kwestii jednoznacznego stanowiska.

Rozprawa odbyła się w składzie: przewodniczący – sędzia WSA Grażyna Śliwińska, sędzia sprawozdawca – sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka oraz sędzia WSA Ewa Marcinkowska.

[Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 lipca 2009 r., sygn. akt 789/09]

Joanna Kornas

Zobacz także:

Koniec świata prawników?- konferencja KRRP

WSA: Kolejna absolwentka prawa wygrała z Ministerstwem