Sąd Najwyższy rozpoznał kolejne odwołania sędziów od decyzji Ministra Sprawiedliwości dotyczące przeniesienia ich na inne miejsce służbowe. Po rozpoznaniu pierwszego z odwołań SN postanowił przedstawić Trybunałowi Konstytucyjnemu pytanie prawne.

Sąd Najwyższy zapytał Trybunał czy art. 75 § 3 w związku z art. 75 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, jest zgodny z art. 180 ust. 2 i 5 w związku z art. 180 ust. 1, art. 178 ust. 1, art. 179 i art. 186 ust. 1 oraz w związku z art. 173 i art. 10 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? Czyli czy zgodne z ustawą zasadniczą jest uprawnienie ministra sprawiedliwości do przenoszenia sędziów bez ich zgody.

SN miał rozpoznać pierwsze 30 odwołań sędziów od decyzji o przeniesieniu. Rozpoznanie tych odwołań zostało jednak odroczone do czasu rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych, zostało przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów rejonowych. Co wiązało się również z przeniesieniem do większych ośrodków sędziów w nich orzekających.

Zobacz: Iustitia negatywnie o obniżeniu uposażenia chorobowego sędziów

Resort sprawiedliwości argumentował, że celem zmian jest przede wszystkim bardziej racjonalne i elastyczne wykorzystanie potencjału sędziów, usprawnienie organizacji ich pracy oraz równomierne obciążenie ich obowiązkami.

Do dnia 23 maja 2013 r. do Sądu Najwyższego wpłynęły w sumie 324 odwołania sędziów.

PS/źródło:SN

Zobacz także:

TK: Reorganizacja sądów rejonowych jest zgodna z konstytucją