Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw, który modyfikuje m.in. regulacje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej członków prawniczych samorządów zawodowych, w sposób zgodny z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt przewiduje przywrócenie osobie skreślonej z listy członków danego samorządu zawodowego, prawa ubiegania się o ponowny wpis na tę listę.

Zapewniono także możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadzono instytucję zatarcia wpisu o orzeczonej najsurowszej karze dyscyplinarnej, np. zakazie wykonywania zawodu.

Proponowane regulacje dotyczą m.in. samorządów zawodowych adwokatów, radców prawnych, notariuszy czy komorników sądowych. Obejmą także lekarzy weterynarii, farmaceutów, architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów, rzeczników patentowych czy diagnostów laboratoryjnych.

W nowych przepisach zaproponowano również weryfikację kwalifikacji posiadanych przez osoby, które po skreśleniu z listy albo odwołaniu, chcą wrócić do wykonywania zawodów prawniczych. W stosunku do osób, które wracają do zawodu po orzeczeniu dyscyplinarnym i które nie wykonywały zawodu przez co najmniej 10 lat - przewidziano konieczność ponownego złożenia egzaminu.

Zobacz: Egzamin radcowski i adwokacki bez testu

Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 18 października 2010 r. za niezgodne z ustawą zasadniczą uznał przepisy, które uniemożliwiają ubieganie się o ponowny wpis na listę członków danego samorządu zawodowego osobie z niej skreślonej z powodów dyscyplinarnych. W opinii Trybunału, takie regulacje są nadmiernie rygorystyczne i naruszają godność tych osób. Nie dają im szansy na rehabilitację i powrót do zawodu, nawet jeśli od niewłaściwego czynu minęło wiele lat, była wymierzona kara, a skutki zostały naprawione.

Zdaniem TK, w interesie publicznym jest, aby zawody zaufania publicznego były wykonywane należycie, jednak odmowa przywrócenia do wykonywania zawodu, powinna wynikać z przesłanek merytorycznych, a nie przeszkód formalnych w praktyce trudnych do uzasadnienia.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

TK: Odwołania od prawniczych dyscyplinarek zgodne z konstytucją