Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która modyfikuje wymagania wobec kandydatów na asystentów sędziów.

Zgodnie z nowymi przepisami, kandydaci na asystentów sędziów będą zwolnieni z obowiązku ukończenia aplikacji ogólnej prowadzonej przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury albo zdania egzaminu sędziowskiego, prokuratorskiego, notarialnego, adwokackiego lub radcowskiego. Zawód asystenta sędziego będzie dostępny już dla absolwentów prawa.

W okresie pierwszych dwóch lat pracy asystent sędziego będzie musiał odbyć 12-miesięczny staż asystencki, organizowany przez prezesów sądów apelacyjnych. Ze stażu zwolnione będą osoby, które ukończyły aplikację ogólną lub zdały jeden z zawodowych egzaminów prawniczych.

Zobacz: FOR: Asystent sędziego nie potrzebuje aplikacji

Nowelizacja zmienia także zasady przystępowania asystenta sędziego do egzaminu sędziowskiego oraz wymagania, jakie będzie musiał spełnić, aby zostać powołanym na sędziego sądu rejonowego. Wymagany w tych przypadkach staż pracy na stanowisku asystenta będzie uzależniony od tego, czy ukończył on aplikację ogólną, zdał jeden z egzaminów prawniczych czy też ma ukończone jedynie wyższe studia prawnicze.

Osoby już będące asystentami sędziego nie zostaną objęte nowymi wymogami dotyczącymi czasu, po którym będą mogły przystąpić do egzaminu sędziowskiego lub zostać powołane na sędziego sądu rejonowego.

Teraz ustawa oczekuje na podpis Prezydenta.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

TK: Sędziowie bez dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny