Rząd zaakceptował przepisy, które mają zapobiegać negatywnym skutkom finansowym, niezrealizowania przez generalnego wykonawcę płatności, na rzecz podwykonawców.

Nowe regulacje mają zabezpieczyć interesy podwykonawców w kontraktach na roboty budowlane realizowane w ramach zamówień publicznych udzielanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Szczegółowe regulacje dotyczące tej kwestii zawarto w przyjętym przez rząd projekcie ustawy w sprawie spłaty niezaspokojonych należności przedsiębiorców za niektóre prace, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zobacz: Rewolucja w budowie dróg - nowe pomysły GDDKiA

Regulacja ta obejmie wszczęte przez GDDKiA postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz już udzielone zamówienia publiczne na roboty budowlane. Ustawa ma dotyczyć m.in. umów na roboty budowlane, dostawy materiałów i usługi.

Zobacz: Jak uzyskać odszkodowanie za zły stan drogi?

Podstawowe rozwiązanie polega na tym, że GDDKiA - do wysokości posiadanej gwarancji należytego wykonania umowy, złożonej przez wykonawcę - będzie mogła wypłacić niezaspokojone roszczenie finansowe podwykonawców.

Nowe regulacje mają zapewnić podwykonawcom, których prace zostały wykonane i odebrane, możliwość uzyskania należności nawet wtedy, gdy wykonawca zostanie postawiony w stan upadłości. Ustanowiono bowiem wyłączenie z masy upadłości zabezpieczenia należytego wykonania umowy, jeżeli zostało wniesione w pieniądzu, tak aby można je było przeznaczyć na uregulowanie zaległych należności wobec podwykonawców.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

E-myto - nowość na polskich drogach

NIK: Przeładowane tiry niszczą polskie drogi