Rząd uznał, że należy uchylić ustawę o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Znikną też ulgi w podatkach dochodowych dla NFI.

Projekt przewiduje, że od 1 stycznia 2013 r. przestanie obowiązywać ustawa z 30 kwietnia 1993 r. o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Uchylenie tej ustawy oznacza nowelizację wszystkich przepisów z nią związanych.

W ocenie ministra skarbu państwa ta zmiana jest konieczna z dwóch powodów. Po pierwsze, Program Powszechnej Prywatyzacji został zakończony. Narodowe Fundusze Inwestycyjne są aktualnie spółkami działającymi na podstawie Kodeksu spółek handlowych, o różnym składzie akcjonariatu, w tym z udziałem akcjonariuszy będących podmiotami zagranicznymi. Spółki te nie powinny zatem stosować w swoich nazwach określeń "narodowy" i "fundusz inwestycyjny".

Zobacz: Odpowiedzialność zarządu spółki akcyjnej

Po drugie ocenie projektodawcy, zwolnienia podatkowe przyznane NFI straciły swoje uzasadnienie. Z chwilą powołania NFI zwolniono je z płacenia podatków od dochodów pochodzących z dywidend oraz ze sprzedaży udziałów lub akcji firm wchodzących w skład ich portfela inwestycyjnego. Oznacza to, że obecnie nie realizując już Programu Powszechnej Prywatyzacji, NFI znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do innych spółek akcyjnych, co jest niezgodne z zasadą równego traktowania przedsiębiorców uważa minister skarbu państwa.

Zobacz: Przestępstwo działania na szkodę spółki

W projekcie ustawy przyjęto roczny okres ochrony praw nabytych wobec NFI i osób, które nabyły akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych przed wejściem w życie proponowanych zmian. Okres ten będzie liczony od początku 2013 r. i przejściowo umożliwi zachowanie prawa do zwolnienia z płacenia podatków od dochodów pochodzących z dywidend oraz ze sprzedaży udziałów lub akcji firm wchodzących w skład ich portfela inwestycyjnego.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd wprowadzi nowy podatek

Uproszczenie obrotu towarami strategicznymi- rząd przyjął nowe regulacje