Decyzją Sejmu do komisji nadzwyczajnej został skierowany projekt tzw. reformy emerytalnej. Wcześniej posłowie nie przyjęli wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Będziemy pracować dłużej

W projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw Rada Ministrów proponuje, aby począwszy od 1 stycznia 2013 r. wiek emerytalny był stopniowo wydłużany do 67. roku życia. Jednocześnie wiek emerytalny zostanie zrównany dla kobiet i mężczyzn.

Emerytury częściowe

Projekt ustawy zawiera także propozycję tzw. emerytury częściowej, która umożliwi przejście na emeryturę po ukończeniu 62 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Warunkiem skorzystania ze świadczenia będzie uzyskanie odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, wyliczanego na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych, w przypadku kobiet będzie to co najmniej 35 lat, z kolei u mężczyzn co najmniej 40 lat. Wysokość emerytury częściowej wynosiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Zobacz: Lewiatan: Emerytury służb mundurowych za bardzo uprzywilejowane

Emerytura minimalna

Propozycja rządowa dotyczy także zrównania okresu składkowego i nieskładkowego, który warunkuje prawo do podwyższenia świadczenia emerytalnego do kwoty emerytury minimalnej. Projekt zakłada stopniowe podwyższanie z 20 do 25 lat okresu składkowego i nieskładkowego, uprawniającego kobiety do otrzymywania emerytury minimalnej. Docelowy staż na poziomie 25 lat, uprawniający kobiety do wypłaty emerytury minimalnej, zostałby osiągnięty po 31 grudnia 2021 r.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Rusza rządowa kampania emerytalna

Sejm w sprawie mundurówek