W dniach 21-22 lutego 2012 roku odbył się III Kongres Prawników Spółek Giełdowych, którego gospodarzem było Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i liczne kancelarie prawne. Już tradycyjnie w bogatym dwudniowym programie znalazło się miejsce na przeprowadzenie fikcyjnego Walnego Zgromadzenia Zwykłej Spółki SA. oraz warsztatów obejmujących tematykę istotną z punktu widzenia spółki publicznej.

Stowarzyszenie Emitentów Spółek Giełdowych kierując się pozytywnymi komentarzami po ubiegłorocznym Kongresie SEG zdecydowało się na powtórzenie formuły organizacji fikcyjnego WZA. Tym razem również okazał się to strzał w dziesiątkę, bowiem pozwolił on na analizę praktycznych zagadnień związanych z przebiegiem głosowań na WZA.

Żeby nie było za prosto organizatorzy przygotowali bardzo wiele utrudnień w przebiegu Walnego Zgromadzenia, jednocześnie nie zawiedli się jeżeli chodzi aktywność uczestników w tym zakresie, którzy podjęli wyzwanie i aktywnie zaangażowali się w przebieg WZA.

Zobacz : Wynagrodzenie członka zarządu spółki akcyjnej

Podczas Kongresu poruszono problematykę związaną z głosowaniem grupami, prawem do głosowania na WZA oraz elektronicznym WZA. Ta ostatnia tematyka, jest o tyle relewantna, że od 1 stycznia 2013 roku każda spółka notowana na rynku regulowanym powinna zapewnić akcjonariuszom możliwość udziału w Walnym Zgromadzeniu przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

Organizatorzy, umożliwiając uczestnictwo zdalnego akcjonariusza, chcieli zwrócić uwagę na potencjalne problemy często natury czysto technicznej jakie mogą powstać w przypadku E-WZA, tym samym ta symulacja miała na celu jak najlepsze przygotowanie do zmian spółki giełdowe, wskazując im potencjalne zagrożenia oraz sposoby ich minimalizacji, w szczególności informując emitentów co powinny zawierać dokumenty korporacyjne, aby organizacja elektronicznego WZ była możliwie bezpieczna zarówno dla spółki, jak i dla jej akcjonariuszy.

Zobacz: Przestępstwo działania na szkodę spółki

Drugiego dnia Kongresu odbyły się warsztaty tematyczne, które obejmowały zagadnienia prawne istotne z punktu widzenia spółki publicznej, m.in.: znowelizowana procedura cywilna, ryzyka zarządu w sytuacji sporu wspólników, organizacja e-WZA, e-WZA w procedurach i regulaminie walnego zgromadzenia, zarządzanie współpracą z kancelariami prawnymi, propozycje zmian regulacji Unii Europejskiej, konflikt interesów członków zarządu, obowiązki informacyjne w praktyce, prawne zagadnienia programów motywacyjnych, znaczenie wewnętrznych regulacji, compliance antymonopolowy, optymalna podatkowo restrukturyzacja grupy kapitałowej oraz elektroniczna obsługa wypłat świadczeń z papierów wartościowych.

Portal społecznościowy SEG

Otwarciu III Kongresu SEG towarzyszyła także oficjalna prezentacja portalu społecznościowego www.segnet.org.pl, który dedykowany jest przedstawicielom spółek członkowskich Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

-Będzie to platforma wymiany informacji, narzędzie badania opinii oraz miejsce integracji środowiska – podkreśla Prezes SEG dr Mirosław Kachniewski.

Użytkownicy portalu w grupach zamkniętych lub otwartych będą mogli prowadzić dyskusję na nurtujące środowisko tematy - dodaje.

Portal będzie zaopatrzony także w repozytorium danych, które zwierać będzie zdjęcia, materiały video czy publikacje SEG.

Aby korzystać z portalu należy zarejestrować się na stronie, a następnie SEG będzie weryfikował czy kandydat jest członkiem Stowarzyszenia. Dopiero pozytywna weryfikacja umożliwi dostęp do całego serwisu i korzystania z jego funkcjonalności.

Zobacz: Zagraniczni prawnicy będą działać w formie spółki komandytowo-akcyjnej

Oprócz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych gospodarzami tegorocznego Kongresu była również Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, KDPW, PwC Legal, Salans, Unicomp-WZA, CMS Cameron McKenna, Gessel Koziorowski, K&L Gates, Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy - Adwokaci i Radcowie Prawni oraz Wardyński i Wspólnicy.

[fot. Rafał Placek]

Paulina Szewioła

Zobacz także:

Cypryjskie spółki coraz bardziej popularne wśród polskich firm

Ochrona dóbr osobistych osób prawnych