W dniu 3 lutego 2011 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odbył spotkanie z Prokuratorem Generalnym USA Eric’em Holder’em Jr. którego przedmiotem była współpraca prawna między Polską a Stanami Zjednoczonymi oraz kwestie możliwości przesłania kolejnego wniosku o ekstradycję Edwarda Mazura, a także sprawa skazanego w USA obywatela Polski Rafała Pietrzaka.

Do spotkania doszło w Krakowie przy okazji kolejnego szczytu G6, czyli spotkania ministrów spraw wewnętrznych i administracji Unii Europejskiej oraz przedstawicieli USA.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wraz z amerykańskim Prokuratorem Generalnym omówili zagadnienia dotyczące współpracy w zakresie zwalczania cyberprzestępczości i terroryzmu na poziomie współpracy bilateralnej i europejskiej.
Jednym z głównych punktów dzisiejszej rozmowy było także omówienie sposobów usprawnienia wykonywania wniosków ekstradycyjnych. W tym celu powołana zostanie polsko-amerykańska grupa robocza, która wspólnie oceniać będzie kompletność wniosków ekstradycyjnych z punktu widzenia drugiej strony (państwa wezwanego do ekstradycji). Zminimalizuje to ryzyko odrzucania takich wniosków. Będzie to pierwszy tego typu zespół powołany z jakimkolwiek innym państwem.
W tym kontekście poruszono temat ekstradycji Edwarda Mazura. Jak wyjaśnił Minister Sprawiedliwości chodzi o sprawdzenie, jaka jest możliwość skierowania do USA ponownego wniosku o ekstradycję Mazura, w kontekście nowych ustaleń łódzkiej prokuratury apelacyjnej, która prowadzi sprawę zabójstwa gen. Marka Papały. I jak podkreślił wystosowanie kolejnego wniosku o ekstradycję Mazura uzależnione jest od nowych znaczących ustaleń. Ekstradycja Edwarda Mazura jest jedną z priorytetowych spraw w prawnych relacjach między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Minister Sprawiedliwości w trakcie spotkania poruszył także sprawę polskiego obywatela Rafała Pietrzaka skazanego wyrokiem sądu Teksas na karę 30 lat pozbawienia wolności. Sprawa ta jest w zainteresowaniu polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości od 2000 r.

Ministrowie Sprawiedliwości RP już kilkakrotnie zwracali się o przekazanie Pietrzaka do Polski w celu dalszego wykonywania przez niego orzeczonej kary. Ostatni raz miało to miejsce w 2009 r. Zostaliśmy wówczas powiadomieni przez Departament Stanu USA, że wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony ze względu na brak zgody władz stanu Teksas.
W związku z tym, że w tym roku mija kolejny okres po amerykańskiej odmowie, po którym istnieje prawo złożenia ponownego wniosku w tej sprawie, Minister Sprawiedliwości zapowiedział złożenie takiego wniosku. Wcześniej, jak zadeklarował zwróci się jednak przekazanie dokumentów, które umożliwią przesłanie takiego wniosku, chodzi m.in. o potwierdzenie prawomocności wyroku amerykańskiego.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Współpraca Ministerstw Sprawiedliwości Polski i Rosji

Współpraca polsko- hiszpańska w zakresie wymiaru sprawiedliwości