W dniu 7 lutego 2011 roku Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski wziął udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Służby Więziennej.

Zgodnie z nową ustawą z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, dzień 8 lutego ustanowiony został jako Święto Służby Więziennej.
Podczas uroczystości Minister Sprawiedliwości wziął udział w odprawie służbowej Kierownictwa Służby Więziennej, a także wręczył funkcjonariuszom odznaczenia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych.
Przy okazji uroczystości Minister podsumował zmiany, które zaszły w Służbie Więziennej. Wspomniał m.in. o rozpoczęciu wdrażania pierwszej od 50 lat reformy więziennictwa. Jej celem jest zwiększenie efektywności działania organów postępowania wykonawczego.
Minister przypomniał także, że 2010 r. był czasem niespotykanego do tej pory zaangażowania osadzonych w prace społeczne.
Przykładem takich inicjatyw była m.in. pomoc w walce z powodzią oraz usuwaniu jej. W walkę z powodzią, przy umacnianiu wałów, czy niesieniu pomocy poszkodowanym w 2010 r. pracowało 1600 funkcjonariuszy oraz 8000 skazanych. W pracach przy usuwaniu skutków powodzi brało udział 1000 funkcjonariuszy oraz 6000 skazanych. Z kolei ponad 2000 skazanych tej zimy zaangażowanych zostało w odśnieżanie miast i miejscowości.
W dniu 8 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych, które stały się podstawą do funkcjonowania i dalszego kształtowania systemu penitencjarnego w niepodległej Polsce.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Podsumowanie zmian w więziennictwie w 2010 roku

Reforma Służby Więziennej

Nowy Dyrektor Służby Więziennej powołany