W dniu 22 lutego 2011 roku podczas posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo atomowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra gospodarki.

Propozycje znowelizowanych przepisów opracowano na podstawie założeń przyjętych przez rząd 22 czerwca 2010 r. i 25 stycznia 2011 r.
W przyjętych przepisach największy nacisk położono na zapewnienie bezpieczeństwa w przyszłych elektrowniach atomowych. Określono wymogi bezpieczeństwa i kontroli dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych. Oznacza to jednoznaczny prymat bezpieczeństwa nad innymi aspektami działalności obiektów jądrowych, i to nie tylko na etapie wyboru technologii, ale także w całym procesie jej wdrożenia.
Zaakceptowane zostały także szczególne zasady udzielania zamówień na realizację inwestycji związanych z budową obiektów energetyki jądrowej, które zapewnią sprawne i skuteczne przeprowadzenie postępowań. Uwzględniono przepisy dotyczące obowiązków inwestora obejmujących zapewnienie bezpieczeństwa realizacji inwestycji. Chodzi o gromadzenie danych osób i podmiotów uczestniczących w budowie i udostępnianie tych informacji na żądanie właściwych służb i organów państwowych (np. imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, PESEL, miejsce zamieszkania obywateli polskich, a w przypadku cudzoziemców – numer paszportu, obywatelstwo).
Równie ważne ma być informowanie społeczeństwa o decyzjach dozoru jądrowego, o stanie obiektów jądrowych, ich eksploatacji, w tym o wszelkich czynnikach i zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną. Każdego inwestora zobowiązano do utworzenia przy obiekcie jądrowym – Lokalnego Centrum Informacyjnego. Możliwe będzie także tworzenie Lokalnych Komitetów Informacyjnych i Gminnych Punktów Informacyjnych.
W nowych przepisach poziom minimalnej odpowiedzialności finansowej za szkodę jądrową określono na 300 mln SDR (chodzi o międzynarodową umowną jednostkę monetarną, której wartość jest ustalana na podstawie koszyka walut). Odpowiedzialność tę będą ponosić podmioty eksploatujące urządzenia jądrowe, w tym operatorzy elektrowni jądrowych. Skarb Państwa ma gwarantować wypłatę odszkodowania za szkodę jądrową jedynie w zakresie, w jakim nie będzie ona mogła być wypłacona przez zakład ubezpieczeń, jednak nie więcej niż 300 mln SDR.
W projekcie uregulowano także kwestie związane z opracowywaniem, przyjmowaniem oraz realizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Reformy gospodarcze przedmiotem konsultacji resortów finansów Polski i Ukrainy

Decyzje rządu w przedmiocie ochrony środowiska i gospodarki żywnościowej