statystyki

ETS: Rodzice małoletnich obywateli UE mają prawo do pobytu i pracy

10.03.2011, 08:01; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:06
ETS rozpoznał sprawę z zapytania belgijskiego sądu rozpatrującego skargi na odmowne decyzje w sprawie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Sąd belgijski wystosował pytanie czy rodzice małoletnich obywateli Unii, nie będący jej obywatelami, mogą w oparciu o prawo UE przebywać i pracować w Belgii.

Reklama


W ocenie Trybunału, obywatelstwo Unii wymaga, by państwo członkowskie zezwoliło obywatelom państwa trzeciego, będącym rodzicami dziecka, które posiada obywatelstwo tego państwa członkowskiego na pobyt i pracę w tym państwie. W razie odmowy prawa pobytu i pracy, dziecko będące obywatelem kraju członkowskiego, zostałoby pozbawione możliwości skutecznego korzystania z istoty praw związanych ze statusem obywatela Unii. Wymóg taki, znajduje zastosowanie nawet jeśli dziecko nigdy nie skorzystało z prawa do swobodnego przepływu na terytorium państw członkowskich.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama