Projekt zmiany kodeksu postępowania cywilnego będący efektem prowadzonych od 2008 roku szerokich konsultacji społecznych został przedłożony Komitetowi do Spraw Europejskich oraz w najbliższym czasie zostanie rozpatrzony przez rząd.

W ramach nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego przewiduje się dokonanie około 200 zmian. Dotyczyć one będą niemal całości przepisów kodeksu począwszy od przepisów ogólnych. Pojawiły się między innymi propozycje zniesienia odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych, oraz przeniesienie części spraw do sądownictwa administracyjnego. Planowane jest również wprowadzenie nowego trybu rozpatrywania zażaleń na orzeczenia sądu drugiej instancji, poprzez wprowadzenie tzw. zażaleń poziomych. Poszerzony zostanie zakres uprawnień referendarza sądowego. W zakres jego kompetencji wchodzić ma między innymi rozstrzyganie o zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej.
Celem usprawnienia, oraz zwiększenia efektywności prowadzonych egzekucji świadczeń niepieniężnych zmienione zostaną dopuszczalne kwoty grzywien.
W celu usprawnienia prowadzonych postępowań ograniczony zostanie zbędny formalizm, wzmocniona będzie również pozycja sędziego. Jednocześnie po raz pierwszy zostanie wprowadzona do KPC znana z innych systemów prawa zasada wzajemnej lojalności sądu i obywateli.
Ponadto ministerstwo planuje ograniczenie ilości wydziałów gospodarczych i wydziałów pracy w sytuacji, w których w przedmiotowym wydziale obciążenie pracą uzasadnia zatrudnienie do 1 sędziego.
Wiesława Wyporska
Zobacz także:

Projekt nowelizacji k.s.h. przedłożony przez NRA

Nowelizacja ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich