Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że organy podatkowe mogą żądać danych osobowych chronionych tajemnica maklerską i przekazał do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

W dniu 31 marca 2009 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną GIODO i Domu Maklerskiego Banku Handlowego od wyroku WSA w Warszawie.

W powyższej sprawie Wojewódki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał że w sposób niezgodny z prawem zostały przekazane organom podatkowym dane dotyczące przychodu ze sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego.

Sprawa jest dalszym ciągiem sporu fiskusa z pracownikami BH w sprwie opodatkowania przychodu ze sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego. W 2005 r. DMBH przekazał na żądanie Pierwszego Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście dane dotyczące uzyskanego przychodu. Przekazanie tych danych nastąpiło w sposób niezgodny z ordynacją podatkową, albowiem dane bankowe można przekazać organom podatkowym jedynie po wszczęciu postępowania podatkowego i gdy podatnik odmówił udostępnienia informacji w tym zakresie. Tymczasem w sprawie BH najpierw uzyskano dane, a dopiero później wszczęto postępowania na tej podstawie.

NSA stwierdził, że naczelnik urzędu skarbowego miał prawo żądać, a Dom Maklerski Banku Handlowego musiał przekazać nazwiska pracowników Banku, którzy sprzedali na giełdzie akcje pracownicze i nie zapłacili podatku od dochodu z tej transakcji.

Tym samym NSA uchyliło wyrok sądu I instancji i przekazało sprawę do ponownego rozpoznania.

NSA/AS

Zobacz także:

UOKiK pozywa do sądu

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej