statystyki

Przejrzyste kary za łamanie zasad konkurencji

05.01.2009, 11:05; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:00
Ogólnodostępne zasady ustalania wysokości sankcji finansowej przez Prezes UOKiK za naruszenie prawa konkurencji obowiązują od 1 stycznia 2009 roku. To informacja ważna szczególnie dla przedsiębiorców.

Reklama


Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów Prezes UOKiK ma możliwość nakładania na przedsiębiorców kar finansowych za praktyki ograniczające konkurencję, w tym za nadużycie pozycji dominującej i zawieranie niedozwolonych porozumień. Polityka konkurencji na lata 2008-2010 zakłada, że jednym z priorytetów Urzędu jest zwiększenie efektywności działań organu antymonopolowego. W tym celu niezbędne jest również surowsze karanie przedsiębiorców naruszających zasady uczciwej rywalizacji rynkowej. Zgodnie z ustawą antymonopolową maksymalna wysokość sankcji nie może przekroczyć 10 proc. przychodów w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Od 1 stycznia 2009 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stosuje wytyczne w sprawie wysokości kar pieniężnych nakładanych na przedsiębiorćównaruszających prawo antymonopolowe.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane