statystyki

Nominacje profesorskie

04.02.2010, 04:12; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:03
W dniu 3 lutego 2010 roku ponad 100 nauczycieli akademickich oraz pracowników nauki i sztuki otrzymało nominacje profesorskie od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński przypomniał, że w polskim świecie nauki obowiązuje hierarchiczność stopni naukowych, tytułów i stanowisk. Zaznaczył, że tytuł profesorski to ukoronowanie drogi naukowej. - Do tego tytułu należy dążyć jak najszybciej, ale w naszej strukturze nauki jest tak, że na ogół nie dochodzi się do niego szybko - dodał. Jak mówił prezydent, "są w Polsce tacy, którzy by chcieli nasz system, jeśli chodzi o strukturę wyższych uczelni, instytutów naukowych, (...) zmienić na wzór zza oceanu". - Oczywiście tam są sukcesy tylko, że jest pewna tradycja, pewien zwyczaj, jest pewien honor, a w Polsce bycie profesorem, zwłaszcza tym „belwederskim” (z nominacji prezydenta), to jest honor i tego zbyt pochopnie zmieniać nie należy - zaznaczył. Lech Kaczyński podkreślił, że choć jest przeciwny ewentualnemu odejściu od obecnej tradycji, to zdaje sobie sprawę z konieczności wprowadzenia zmian w polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Przypomniał, że wielokrotnie opowiadał się m.in. za tym, by młodzi naukowcy szybciej osiągali samodzielność w swojej pracy i mieli większy dostęp do grantów na projekty naukowe. Przypomniał też, że jest za tworzeniem elitarnych wydziałów, których studenci będą kończyć studia na najwyższym europejskim poziomie. Nominacje profesorskie otrzymali w czwartek przedstawiciele nauk biologicznych, chemicznych, ekonomicznych, farmaceutycznych, fizycznych, humanistycznych, leśnych, o kulturze fizycznej, matematycznych, medycznych, rolniczych, prawnych, o ziemi, weterynaryjnych, wojskowych, technicznych, teologicznych, sztuk muzycznych i sztuk teatralnych. Nowi profesorowie rekrutują się m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Polskiej Akademii Nauk. Podczas uroczystości przekazany został również akt nominacyjny zmarłego prof. Janusza Stanisława Bany z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Warszawie. Odebrał go syn profesora. Jak zaznaczył prezydent była to 19. uroczystość wręczenia przez niego nominacji profesorskich. Do tej pory decyzją Lecha Kaczyńskiego nadano 2046 nominacji.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane