Rada Europy publikuje nowy raport Europejskiej Komisji przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) dotyczący Polski.

Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) publikuje dziś czwarty raport o Polsce. Przewodniczący ECRI, Nils Muiznieks, stwierdził, że choć nastąpił postęp w niektórych obszarach, jednak nadal niepokoi pojawianie się wypowiedzi o charakterze rasistowskim i antysemickim, brak całościowego antydyskryminacyjnego prawodawstwa. Przedmiotem zainteresowania jest również marginalizacja Romów.

Pozytywnie ocenić należy interesujące inicjatywy podjęte przez Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania zmierzające do zwalczania rasizmu i związanych z nim form dyskryminacji. Wytypowani prokuratorzy zostali wyznaczeni do zajmowania się przestępstwami o charakterze rasistowskim. Sędziowie i policja są specjalnie szkoleni w tym zakresie oraz stworzono wojewódzkie centra wsparcia dla ofiar.

Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce jest ważnym krokiem w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych, zdrowotnych i problemów zatrudnienia. Stowarzyszenia Romów uczestniczą w jego rozwijaniu i wdrażaniu. Podjęto istotne działania w celu zwalczania dyskryminacji na tle etnicznym i narodowościowym w obszarze edukacji; obejmuje to rekrutację asystentów edukacyjnych dla niektórych zmarginalizowanych grup oraz eliminację specjalnych klas szkolnych dla Romów.

Jednak niepokoi fakt, że istnieją jeszcze w Polsce postawy dyskryminacyjne. W niektórych grupach politycznych i wpływowych mediach tolerowany jest antysemityzm. Rasizm wśród fanów piłki nożnej, w tym groźby kierowane do czarnoskórych zawodników oraz brutalne odniesienia do Holocaustu, stanowią poważny problem, który musi zostać rozwiązany zarówno przez władze, jak i przez PZPN oraz kluby piłkarskie.

Niektóre skrajnie prawicowe organizacje bez przeszkód prowadzą swą działalność. Trzeba niewątpliwie zahamować mowę nienawiści w publikacjach i w internecie. Sądy mają tu ważną rolę do odegrania, należy też budować zaufanie do KRRiT oraz jej zdolności rozstrzygania skarg w zakresie standardów etycznych.

Nie istnieje ani wyczerpujące prawodawstwo w sferze antydyskryminacyjnej, ani niezależny, wyspecjalizowany organ ds. przeciwdziałania rasizmowi i dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, język, religię, obywatelstwo, pochodzenie narodowe lub etniczne. Nie ma niezależnego mechanizmu rozstrzygania skarg na policję.

Edukacyjne osiągnięcia wśród dzieci romskich pozostają na niskim poziomie. Znacznie częściej niż inni opuszczają oni szkoły. Warunki życia w wielu wspólnotach romskich są stale niezadowalające, a wdrożenie Programu na rzecz społeczności romskiej jest hamowane przez wielu burmistrzów.

W swoim Raporcie ECRI opracowało wiele zaleceń dla rządu RP. Trzy z nich wymagają szybkiego wdrożenia i będą przedmiotem oceny w czasie wizyty ECRI za dwa lata:

- przedstawienie parlamentowi całościowej ustawy antydyskryminacyjnej;

- zapewnienie, że niezależny organ będzie miał wszytkie uprawnienia, jakie powinno mieć ciało wyspecjalizowane w zwalczaniu rasizmu i dyskryminacji rasowej, zgodnie z Zaleceniami Ogólnymi ECRI nr 2 i 7;

- zachęcenie Polskiego Związku Piłki Nożnej do opracowania kodeksu postępowania na rzecz walki z rasizmem kibiców.

COE/AS