W dniach 25-26 października 2010 roku w Warszawie odbyła się VII ogólnopolska konferencja „Pomoc dzieciom-ofiarom przestępstw”. W konferencji wzięli udział znakomici goście z Polski i zza granicy.

W pierwszym dniu konferencji, w której uczestniczyli sędziowie, kuratorzy, lekarze, pracownicy socjalni, oraz psycholodzy Minister Kwiatkowski wręczył kolejne trzy certyfikaty podmiotom prowadzącym przyjazne pokoje przesłuchań, a Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Dziecko jako obywatel”.

W kolejnym dniu spotkania swój wykład nt. etyki wykonywania zawodu sędziego przedstawiła sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Teresa Romer. Zdaniem sędzi Romer sędziowie rodzinni zajmują się w swojej praktyce spawami, które wymagają szczególnego wyczucia, oraz wrażliwości.

Rada Organizacji Narodów Zjednoczonych przedstawiając wytyczne w sprawach związanych z pokrzywdzonymi wyróżniła obiektywizm jaką jedną z ważniejszych zasad postępowania sędziówSędzia Romer podkreśliła w swoim wystąpieniu, że zbyt sformalizowany sposób komunikowania się na Sali rozpraw jest niedopuszczalny i stanowi ogromna barierę w kontaktach na linii sędzia-obywatel.

Pani sędzia przytoczyła także zbiór zasad z Bangalore (to miejscowość w Indiach, gdzie sędziowie z całego świata podczas spotkania ustalili podstawowe zasady wykonywania zawodu sędziego), to zbiór podstawowych wartości, jakie reprezentować powinni sędziowie. Według tych wartości usystematyzowane są poszczególne rozdziały Zbioru. Wartości te to: Niezawisłość, Bezstronność, Prawość i Uczciwość, Równość, Stosowność Postaw i Zachowań, Pilność i Staranność, Prawość i Uczciwość, Odpowiedzialność.

Prof. Daniel Turbow z USA przedstawił najnowsze trendy w prawodawstwie amerykańskim. Jego zdaniem decyzję o odseparowaniu dziecka powinna być podejmowana w ostateczności, a głównym zadaniem wymiaru sprawiedliwości i osób go reprezentujących jest jak utrzymanie dziecka w rodzinie jak najdłużej.

„Należy zrównoważyć ryzyko korzyści zabrania dziecka z rodziny, biorąc również pod uwagę inne rozwiązania”- podkreślił sędzia.

Dobrą alternatywą jest wyegzekwowanie:

-zakaz przebywania sprawcy ofiary w domu,

-codzienne wizyty pracownika socjalnego w domu,

-skierowanie sprawcy na terapię,

-umieszczenie w roli „ochroniarza” innej dorosłej osoby w domu (np. brata).

Celem tych zabiegów jest utrzymanie rodziny jak najdłużej i nie rozdzielanie jej pochopnie.

W Stanach zjednoczonych powstały również w ostatnim czasie Sądy ds. Rozwiązywania Problemów ( Problem Solving Courts), których zadaniem jest angażowanie się bezpośrednia w kontakty z rodziną.

Trendem w ostatnim czasie jest także zwiększenie roli dziecka w postępowaniu sądowym. Wyniki badań pokazują, że dziecko korzysta z uczestnictwa w rozprawie.

Kolejnym wzorem do powielenia z USA jest przeprowadzanie cyklów szkoleń z psychologii dla sędziów, oraz poddawanie nieustannej kontroli wynikającej z Kodeksu Etyki Sędziowskiej.

Anna Sergiej

Zobacz także:

Ochrona dzieci w postępowaniu karnym priorytetem MS

Spotkanie dotyczące praw człowieka w polityce zagranicznej USA