statystyki

Posiedzenie Rady Unii Europejskiej

25.01.2010, 05:03; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:03
Posiedzenie nieformalnej Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych odbyło się w dniach 21-22 stycznia 2010 roku.

W dniach 21 – 22 stycznia 2010 roku Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny Krzysztof Kwiatkowski oraz Igor Dzialuk - Podsekretarz Stanu wraz z delegacją uczestniczyli w posiedzeniu nieformalnej Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, które odbyło się w Toledo, w Hiszpanii. Dyskusja podczas posiedzenia skoncentrowana była wokół zagadnień zaproponowanych przez Prezydencję hiszpańską. Podczas obrad omawiane były kwestie dotyczące wspólnej polityki wymiaru sprawiedliwości po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego. Delegacje państw członkowskich Unii wspólnie zastanawiały się, jak powinna być rozwijana dotychczasowa współpraca w tym zakresie oraz jak zapewnić efektywną implementację instrumentów prawnych w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości. Styczniowa sesja Rady poświęcona była również problematyce majątkowych aspektów w stosunkach rodzinnych. W odniesieniu do tego zagadnienia, delegacje poszukiwały wspólnego mianownika dla projektowanych rozwiązań europejskich dotyczących dziedziczenia z elementem transgranicznym. Jednym z ważniejszych problemów, nad którymi koncentrowała się dyskusja przedstawicieli państw członkowskich, była kwestia wzmocnienia pozycji ofiar pokrzywdzonych przestępstwem. Delegacje dyskutowały nad przyjęciem takich instrumentów prawa unijnego, dzięki którym możliwe będzie zapewnienie kompleksowej pomocy dla osób pokrzywdzonych. W tym kontekście omówiony został negocjowany obecnie projekt dyrektywy o Europejskim Nakazie Ochrony, którego Polska jest współinicjatorem. Celem projektu jest zagwarantowanie ochrony osób szczególnie jej wymagających (ds. ofiar bądź świadków przestępstw) na terenie wszystkich państw członkowskich, w których osoba taka przebywa.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane