Podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa, która odbyła się 1 lipca 2009 roku przedstawiono wynik spotkania Członków Rady z Prezydentem RP.

Konferencji przyświecały dwa cele: przedstawienie informacji na temat spotkania KRS z Prezydentem oraz wyników badania opinii publicznej w sprawie zaufania do wymiaru sprawiedliwości.

W dniu 28 czerwca 2009 r. Przewodniczący KRS spotkał się z Prezydentem Kaczyńskim celem omówienia proponowanych przez rząd zmian w ustroju sądownictwa powszechnego. Jak podkreślał Sławomir Dąbrowski Prezydent podzielał także wątpliwości co do niekonstytucyjności nowelizacji, ponadto wykazywał chęć dyskusji w celu wypracowania najlepszego rozwiązania.

Sławomir Dąbrowski podczas konferencji wielokrotnie wskazywał zmiany ustrojowe w projekcie, które w jego opinii wynikają tylko z chęci zwiększenia sfery imperium poprzez centralne zarządzanie sądownictwem. Przewodniczący wyraził swoje ubolewanie, że nie zostały wyodrębnione ustawy, które ze względu na swoją wagę dla funkcjonowania ustroju, podlegałyby większości kwalifikowanej podczas głosowania.

Większe zaufanie do sędziów

W drugiej części konferencji rzecznik KRS Barbara Godlewska – Michalak przedstawiła wyniki badań obrazujące zaufanie opinii publicznej do wymiaru sprawiedliwości.

Wynika z nich, że badani w większości są zadowoleni z wyroków sądowych, pozytywnie oceniają też zachowanie sędziów wskazując na wysoki profesjonalizm i doświadczenie w prowadzeniu rozpraw. Przy ocenie zaufania względem różnych instytucji publicznych Sąd Najwyższy zajmuje drugą lokatę. Zaufanie do sędziów i sądów w największym stopniu osłabiają podejrzenia o korupcję i przewlekłość postępowania sądowego. Aby poprawić to zaufanie badani postulują poprawienie prawa, zwiększenie skuteczności wyroków i orzeczeń, likwidację korupcji oraz usprawnienie organizacji pracy w sądach.

Katarzyna Kęska

Zobacz także:

Satysfakcja z usług prawników

Komunikacja sądów z obywatelami