Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

Zaproponowano rozwiązania, których celem jest wsparcie rozwoju rynku długoterminowych nieskarbowych papierów dłużnych czyli obligacji emitowanych przede wszystkim przez banki, przedsiębiorstwa niefinansowe oraz samorządy. Chodzi o doprowadzenie do sytuacji, w której ich emisja będzie pełnić istotną i uzupełniającą, w stosunku do kredytów bankowych, rolę źródła pozyskania kapitału.

Zobacz: Jakie stawki VAT w 2014 roku ?

W planowanych przepisach uwzględniono też nowe zjawiska, jakie pojawiły się na rynku kapitałowym w ciągu ostatnich lat. Chodzi przede wszystkim o Catalyst. To system autoryzacji i obrotu dłużnymi instrumentami finansowymi, prowadzony przez GPW w Warszawie oraz BondSpot SA.

Do projektu zostanie też wprowadzona instytucja zgromadzenia obligatariuszy, jako reprezentacji ogółu uprawnionych z obligacji danej serii, wobec emitenta.

Przewidziano również rozszerzenie zakresu instrumentów dostępnych emitentom. Chodzi o możliwość emisji obligacji wieczystych i obligacji podporządkowanych. Nowe regulacje będą dotyczyć głównie: emitentów, nabywców obligacji komercyjnych oraz organizatorów emisji, czyli głównie banków.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

GUS: Inflacja w marcu 2013 r. w dół