Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o rzeczach znalezionych. Głównym celem projektowanych zmian jest uporządkowanie regulacji prawnych dotyczących rzeczy znalezionych, rozproszonych dotychczas w różnych aktach prawnych.

Rejestr utraconych dóbr kultury

Zgodnie z założeniami, utworzony zostanie krajowy rejestr utraconych dóbr kultury. Będzie go prowadzić minister kultury i dziedzictwa narodowego.Rejestr ten będzie funkcjonował obok istniejącego obecnie krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.

Rzeczy znalezione oddasz staroście

Przepisy nowej ustawy będą uwzględniać różne sytuacje oraz zróżnicowany charakter rzeczy znalezionych. Przykładowo w sytuacji, gdy znalazca nie zna tożsamości właściciela rzeczy lub nie zna miejsca zamieszkania tej osoby będzie zobowiązany do niezwłocznego zawiadomienia starosty właściwego ze względu na miejsce swego zamieszkania lub miejsce znalezienia rzeczy.

Zgodnie z założeniami, staroście powinny być także przekazane znalezione pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, przedmioty o wartości historycznej, naukowej lub artystycznej, jeżeli ich wartość przekracza 50 zł. Taka wartość rzeczy znalezionej będzie nakładała na starostę obowiązek publicznego ogłoszenia informacji o znalezieniu rzeczy.

Inne rzeczy, do czasu ich odbioru przez osobę uprawnioną, znalazca będzie mógł przechowywać sam. W przypadku, gdy organem właściwym do przechowywania będzie inny organ, starosta powinien przekazać je temu organowi, np. bibliotece czy muzeum.

Znaleźne

Przyjmuje się, że koszty związane z przechowywaniem, utrzymaniem lub poszukiwaniem właściciela rzeczy, poniesione przez znalazcę, zarządcę lub właściwy organ administracji publicznej będą obciążać osobę uprawnioną do jej odbioru.

Zgodnie z założeniami, znalazcy będzie przysługiwać znaleźne. Będzie ono uzależnione od dopełnienia przez niego nałożonych ustawą obowiązków. Wysokość znaleźnego określono na 1/10 wartości rzeczy.

Przewidziano także, że rzecz może stać się własnością znalazcy, jeżeli w ciągu roku od doręczenia wezwania do odbioru lub w ciągu dwóch lat od znalezienia osoba taka nie zgłosi się. W sytuacji, gdy rzecz jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym lub gdy w przewidzianym terminie znalazca jej nie dobierze od starosty - rzecz stanie się własnością Skarbu Państwa.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Kiedy nieruchomość jest zabytkiem?