Senat przyjął projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt zostanie wniesiony do Sejmu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece dostosowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 lipca 2012 r. Trybunał stwierdził, że obciążenie hipoteką części ułamkowych wszystkich nieruchomości utworzonych przez podział nieruchomości, której część ułamkowa była przed podziałem obciążona hipoteką, jest niezgodne z konstytucją.

W senackim projekcie zaproponowano wprowadzenie rozwiązań mających na celu ochronę wierzyciela, którego wierzytelność została zabezpieczona hipoteką na ułamkowej części nieruchomości, jeśli została zniesiona współwłasność.

Zobacz: Hipoteka po nowelizacji - weszły w życie nowe przepisy

W myśl nowych przepisów, na nieruchomości powstałej w wyniku podziału, której właścicielem stał się dłużnik hipoteczny, nadal ciążyłaby hipoteka. Gdyby w wyniku podziału współwłasności dłużnik hipoteczny nie otrzymał żadnej nieruchomości lub otrzymał nieruchomość mniejszej wartości niż jego dotychczasowy udział, to wierzycielowi hipotecznemu przysługiwałoby prawo zastawu na wierzytelności z tytułu spłaty albo dopłaty.

Projekt obejmuje także ochroną współwłaścicieli nieruchomości - w okresie po jej podziale - od odpowiedzialności za zobowiązania hipoteczne jednego ze współwłaścicieli, powstałe przed podziałem nieruchomości poprzez ustanowienie hipoteki.

PS/źródło:Senat RP

Zobacz także:

TK: Wadliwe zamknięcie księgi wieczystej nie zamyka drogi sądowej dochodzenia praw