W dniu 25 czerwca 2009 rokuWolters Kluwer Polska oraz Instytut Badania Opinii IPSOS zorganizowały konferencję na temat wyników siódmej edycji badań koniunktury gospodarczej, przeprowadzonych wśród prawników.

W dniach od 21 maja do 17 czerwca 2009 roku przepytano partnerów w największych kancelariach w Warszawie oraz w firmach regionalnych o ocenę klimatu gospodarczego i sytuacji w branży usług prawniczych.

W dyskusji nad wynikami badań wzięli udział :

- Mec. Beata Gessel, Kancelaria Gessel

- Prof. Wojciech Kocot, Barylski T., Olszewski A., Brzozowski A.

- Ireneusz Jabłoński, ekonomista Centrum Adama Smitha

- Maciej Bobrowicz, prezes KRRP

Nastroje w branży są pesymistyczne. Po raz pierwszy w historii badania, wskaźnik WK Index, który opisuje ogólną sytuację na rynku usług prawniczych, spadł poniżej 100 punktów i wynosi 91 punktów w skali 0 do 200. Aż 67 % ankietowanych twierdzi, że wyniki ekonomiczne ich klientów pogorszyły się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przy czym większość obserwuje także zmniejszenie inwestycji i spadek liczby zatrudnień. Wyniki badań pokazują, że znacznie spadła liczba przeprowadzanych audytów prawnych oraz fuzji i przejęć. Większość prawników deklaruje, że praktycznie nie wprowadza spółek na giełdę. Kryzys w jeszcze większym stopniu dotknął rynek nieruchomości, gdzie ruch zamarł. Wzrosło zapotrzebowanie na obsługę gospodarczych sporów sądowych, windykacji i restrukturyzacji należności. Na zlecenia mogą liczyć także specjaliści od prawa pracy i podatków.

Beata Gessel uważa, że brak uniwersalnej recepty na kryzys. Doraźnie kancelarie próbują poprawić swoją sytuację zwalniając pracowników, łącząc się z innymi firmami, czy choćby obniżając ceny za usługi.

- Wobec małych szans na poprawę sytuacji gospodarczej przed końcem 2010 roku, najlepszą strategią przetrwania jest rozszerzenie oferty usług prawnych i skierowanie kompleksowej oferty do krajowych podmiotów gospodarczych – skomentował Wojciech Kocot.

Według Ireneusza Jabłońskiego z CAS prawnicy w czasach kryzysu są szczególnie potrzebni do wsparcia restrukturyzacji przedsiębiorstw i państwowych instytucji gospodarczych.

Na koniec poruszono problem „outsorcowania’ usług prawniczych w tańszych jurysdykcjach. Badani, pytani o tę kwestie uważają, że outsourcing jest dobrym posunięciem w reakcji na kryzys. Zdaniem Maciej Bobrowicza, ten globalny trend sprawdzi się tylko w odniesieniu do prostych czynności o niskim poziomie ryzyka.

Katarzyna Goździkowska

Zobacz także:

Polska 2030-wyzwania rozwojowe

Raport w zakresie rozwoju Polski