Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Głównym założeniem nowych przepisów jest obniżenie opłat za przedszkole.

Rząd zdecydował, że budżet państwa przekaże samorządom pieniądze na rozwój edukacji przedszkolnej, zwiększenie liczby miejsc oraz poprawę warunków wychowania przedszkolnego.

Dotacją objęty zostanie każdy przedszkolak w wieku od 2 do 5 lat bez względu na czas pobytu w placówce.

Z kolei już od stycznia 2014 r. rodziny o niskich dochodach będą mogły liczyć na zwolnienie, w całości lub części, z opłat za przedszkole.

Zobacz: RPD w sprawie ścigania przemocy wobec dzieci

Nowelizacja ma zmniejszyć wysokie obecnie opłaty ponoszone przez rodziców za opiekę nad dzieckiem w placówce ponad ustalone przez gminę bezpłatne godziny. Od września 2013 r. - za 6 i 7 godzinę rodzice zapłacą po 1 zł, a od września 2014 r. - symboliczną złotówkę będą płacić za 6, 7 i 8 godzinę zajęć. Docelowo - od września 2015 r. - każda godzina pobytu dziecka w przedszkolu - ponad bezpłatny wymiar - będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty.

Zobacz: RPD ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych od zagranicznych dłużników

Co więcej od września 2014 r. gmina będzie miała obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolu każdemu czterolatkowi, a od 2016 r. także trzylatkowi, jeżeli tylko rodzice wyrażą wolę zapisania dziecka do przedszkola. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkoli będą przyjmowane dzieci, które ukończyły 2 lata.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

RPD: Zbyt długi okres przejściowy dla prywatnych żłobków niekorzystny dla dzieci