Rada Ministrów kierunkowo zaakceptowała dokument dotyczący programu polskiej prezydencji w UE, przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. przygotowania organów administracji rządowej Ministrów sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie UE.

„Program 6-miesięczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.” zakłada, że Polska w ramach swojego przewodnictwa będzie dążyć do wprowadzenia Unii Europejskiej na tory rozwoju gospodarczo politycznego. Polska skoncentruje się na trzech priorytetach: integracji europejskiej jako źródle wzrostu, bezpiecznej Europie oraz Europie korzystającej na otwartości.
Integracja europejska jako źródło wzrostu
Polska prezydencja będzie działać na rzecz wzmocnienia wzrostu gospodarczego poprzez rozwój rynku wewnętrznego ( w tym elektronicznego) oraz wykorzystanie budżetu unijnego do budowy konkurencyjnej Europy.
Zdaniem polskiej prezydencji, wzmocnienie wzrostu gospodarczego powinno odbywać się po przez rozwój rynku wewnętrznego (w tym elektronicznego) oraz wykorzystanie budżetu UE do budowy konkurencyjnej Europy.
Polska, która rozpocznie negocjacje nad budżetem Unii po 2013 r., będzie chciała wypracować jak najkorzystniejszą ofertę finansową dla całej Wspólnoty
Celem naszej prezydencji będzie także zwiększenie możliwości transakcyjnych rynku wewnętrznego, który zapewnia wolny przepływ: osób, kapitału usług i towarów. Położony zostanie nacisk na rozwój usług elektronicznych. Oznacza to podjęcie działań na rzecz zniesienia barier, uniemożliwiających przeprowadzanie transakcji transgranicznych on line oraz kontynuowanie prac nad obniżaniem cen za roaming.
W ramach prezydencji Polska podejmie prace w celu stworzenia 28 systemu prawnego, który ułatwiłby zawieranie umów sprzedaży na rynku wewnętrznym, w tym uprościł potencjalne transakcje internetowe dla 500 mln obywateli. Nowy system funkcjonowałby obok 27 obecnych. Przewidziano także dalsze otwieranie się rynku europejskiego na kontakty handlowe z partnerami zewnętrznymi.
Bezpieczna Europa
Zadaniem polskiej prezydencji w obszarze gospodarczym i finansowym będzie wzmocnienie zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej. Unia musi na stałe odzyskać zaufanie rynków finansowych. Zdaniem Polski potrzebne jest przeanalizowanie stanu zewnętrznej polityki energetycznej Unii Europejskiej i wypracowanie rozwiązań, które ją wzmocnią.
Kolejnym priorytetem będzie zakończenie prac nad zmianą rozporządzenia o Fronteksie (Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej). Chodzi o to, aby Fronteks efektywniej wspierał państwa członkowskie w sytuacjach kryzysowych.
Za czasu prezydencji Polski w fazę rozstrzygającą wejdzie dyskusja nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej. Radzie Ministrów zależy, aby WPR zapewniła większą orientację na rynek, uwzględniała dobra publiczne, w tym bezpieczeństwo żywnościowe i wielofunkcyjny rozwój. Chodzi również o rozstrzygnięcia dotyczące dopłat bezpośrednich i wsparcia rozwoju obszarów wiejskich, jak również o polityki jakości produktów rolnych.
Prezydencja będzie ponadto prowadziła prace nad wdrażaniem unijnego planu działań na rzecz bioróżnorodności.
Istotnym elementem polskiego przewodnictwa w Radzie UE będzie też wzmocnienie zdolności wojskowych i cywilnych UE.
Europa korzystająca na otwartości
Polska deklaruje wsparcie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, która ma służyć wzmocnieniu pozycji UE na arenie międzynarodowej. Polska prezydencja podejmować będzie też działania na rzecz poszerzenia strefy wartości i regulacji europejskich m.in. przez dalsze rozszerzanie Unii i rozwój współpracy z państwami sąsiedzkimi. Przez budowę stref wolnego handlu z państwami Partnerstwa Wschodniego, nasza prezydencja przyczyni się do powiększenia strefy objętej zasadami i regulacjami unijnymi.
Do końca maja 2011 roku, dokument ponownie ma trafić pod obrady rządu. 1 czerwca Rada Ministrów ma planowo przedstawić w Sejmie i Senacie informację o priorytetach polskiej prezydencji.
RO/źródło: RM
Zobacz także:

Kodeks wyborczy zaskarżony do TK

Prezes KRRP i Minister Sprawiedliwości z młodzieżą o prawie