Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2010 r.

Większa pomoc dla ofiar przemocy w rodzinie, izolacja sprawców oraz rozwój profilaktyki zapobiegania przemocy, tworzenie zespołów interdyscyplinarnych działających na rzecz walki z przemocą w rodzinie – to najważniejsze sprawy, które są uregulowane w nowelizacji ustawy.

Począwszy od 1 sierpnia br. ofiary dotknięte przemocą w rodzinie będą mogły uzyskać bezpłatne zaświadczenie lekarskie, którego celem jest ustalenie przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała powstałych na skutek przemocy. Będzie mógł je wydać lekarz pierwszego kontaktu bądź lekarz pełniący ostry dyżur w szpitalu. Do tej pory bezpłatna obdukcja wykonywana była tylko na wniosek prokuratora.

W czasie przygotowywania ustawy premier Donald Tusk spotykał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci (chodzi m.in. o Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia, Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Mederi, Stowarzyszenie Damy Radę). Projekt nowelizacji tej ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów 3 lutego 2009 r. Sejm uchwalił ją 10 czerwca 2010 r.



KPRM/AS