Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa rozstrzygająca o poprawności pytań zawartych w egzaminie na aplikację adwokacką z2008 roku. Sąd ponownie uchylił decyzję Ministra Sprawiedliwości, ustalającą wynik osiągnięty przez uczestnika egzaminu jako negatywny.

WSA rozpatrzył zarzuty skargi na decyzję Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką. Odniósł się jedynie do tych, które kwestionowały zgodność niektórych pytań testowych z dyspozycją art. 75i ustawy Prawo o adwokaturze (Dz.U.2002.123.1058 ze zm.). Według tego przepisu, pytanie testowe ma zawierać trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy.

Sąd pochylił się nad pytaniem nr 186, dotyczącym instancyjności postępowania dewizowego. Ze względu na możliwość udzielenia dwóch poprawnych odpowiedzi (w doktrynie i orzecznictwie istnieje spór, co do kwestii, czy postępowanie ma charakter dwu- czy jednoinstancyjny), sąd uznał, że nie odpowiada ono naturze pytania testowego. Nie może być tym samym uwzględnianie przy ustalaniu wyniku egzaminu.

Kontrowersje wzbudziło także pytanie nr 204, w którym należało rozstrzygnąć, co podlega opodatkowaniu akcyzą. Wątpliwości dotyczyły stanu prawnego sprzed marcowej nowelizacji Ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. 2004.29.257 ze zm.).

Skład orzeczniczy zwrócił uwagę, że spośród możliwych odpowiedzi w grę wchodziły dwie. Z brzmienia ustawy wynika bowiem, że opodatkowaniu akcyzą podlegać może zarówno wyrób akcyzowy jak i produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Trudności w ustaleniu prawidłowej odpowiedzi wynikają głównie z braku definicji ustawowej sformułowania „wyrób akcyzowy”. Co więcej, także Minister Sprawiedliwości nie dokonał analizy problematycznego pojęcia w swej decyzji. W związku z tymi wątpliwościami, uznano, że przedmiotowe pytanie nie jest jednoznaczne.

Pominięcie kwestionowanych pytań przy ustalaniu wyniku egzaminu, pozwoliło Skarżącemu uzyskać wynik pozytywny i kwalifikujący go do wpisu na listę aplikantów. Minister Sprawiedliwości może jednak zaskarżyć przedmiotowe orzeczenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dopiero rozstrzygnięcie tej najwyższej instancji przesądzi o sukcesie wniesionej skargi.

Sąd negatywnie rozpatrzył natomiast tę część skargi, w której Skarżący podnosił, że pytania wykraczały ponad poziom wiedzy wymaganej na egzamin. W opinii Sądu, w ustawie Prawo o adwokaturze nie ma mowy o stopniu szczegółowości i trudności pytań egzaminacyjnych.

Sygn. VI SA/Wa 638/09



Katarzyna Goździkowska

Zobacz także:

WSA: Niejednoznaczne pytania w egzaminach na aplikacje