W dniu 9 lutego 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy refundacyjnej, która m.in. znosi kary dla lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

Najważniejszą zmianą w przepisach jest możliwość objęcia refundacją leku o wskazaniach do stosowania, dawkowania lub podawania innego niż to określono w Charakterystyce Produktu Leczniczego. Chodzi o zapewnienie możliwości objęcia refundacją leków przepisywanych ze względu na ich zastosowanie kliniczne, a nie tylko na zakres rejestracji.

Zobacz: Błędy w ustawie refundacyjnej nie powinny odbijać się na pacjentach

Ponadto zgodnie z ustawą lekarze nie będą karani za niewłaściwe wypisanie recepty, a z kolei Ci z nich, którzy do chwili wejścia w życie nowych przepisów wystawili taką receptę, będą objęci abolicją. Abolicja ma również dotyczyć aptekarzy, którzy w tym okresie zrealizowali błędnie wypisane recepty.

Zobacz: NIK: Komercjalizacja szpitali nie przynosi efektu

Ponadto nowelizacja przewiduje odpowiedzialność finansową aptekarzy, ale daje im możliwość wnoszenia odwołań od decyzji kontrolerów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zmieni się także sposób naliczania marży detalicznej dla leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzanych z zagranicy.

PS/źródło:sejm.gov.pl

Zobacz także:

FOR: Całkowity zakaz reklamy aptek narusza konstytucję

PFRON - wezwania do korekty bezskuteczne