Sejm w głosowaniach odrzucił wszystkie projekty ustaw regulujących status związków partnerskich.

Wszystkie trzy projekty, które nie uzyskały akceptacji posłów, przewidywały możliwość zarejestrowania związku partnerskiego. Co więcej nakładały obowiązek wzajemnej opieki i alimentacji oraz pozwalały na ustawowe dziedziczenie.

Pierwszy projekt to inicjatywa grupy posłów KP RP i SLD. Przewidywał on wprowadzenie do polskiego prawa związku partnerskiego. Wnioskodawcy proponowali, aby był on zawierany przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego poprzez złożenie oświadczeń woli przez dwie osoby pełnoletnie, niebędące w związkach małżeńskich ani w związkach partnerskich. Projekt zakładał m.in. wspólną odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z partnerów, a także możliwość ustanowienia aktem notarialnym wspólnoty majątkowej. Ponadto wprowadzał przepisy dotyczące ustania tego związku.

Zobacz: HFPC: Partner Polaka bezzasadnie niewpuszczony do Polski

Kolejny projekt ustawy o związkach partnerskich będący inicjatywą ustawodawczą grupy posłów KP RP i SLD wprowadzał konieczność podpisania przez partnerów umowy związku partnerskiego, w której określają oni swoje prawa i obowiązki. Umowa ta musiałaby być podpisana przed zawarciem związku. Ponadto projekt zawierał regulacje dotyczące możliwości m.in. decydowania o przyjęciu wspólnego nazwiska, wypowiedzenia związku partnerskiego przez jednego z partnerów poprzez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, w którym związek był zawarty oraz dokonania podziału majątku w formie aktu notarialnego.

Z kolei projekt ustawy o umowie o związkach partnerskich, będący inicjatywą ustawodawczą grupy posłów KP PO wprowadzał możliwość zawarcia umowy związku partnerskiego w urzędzie stanu cywilnego. Projekt definiował też pojęcie „stałego pożycia” oraz regulował zasady m.in. zawarcia umowy związku partnerskiego, stosunków osobistych, korzystania z prawa do mieszkania, działania w sprawach zwykłego zarządu, zaciągania zobowiązań, stosunków majątkowych, dziedziczenia i ustania obowiązywania umowy związku partnerskiego. Zgodnie z projektem umowa związku partnerskiego nie jest małżeństwem. Projekt zakładał nowelizację ponad 50 ustaw, w tym m.in. KPK, KPC, KK, KPA oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego.

Sejm zdecydował jednak o zakończeniu na etapie pierwszego czytania, prac legislacyjnych nad poselskimi projektami ustaw dotyczącymi związków partnerskich.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

ETS w sprawie świadczeń emerytalnych w związkach partnerskich