Minister finansów przedłożył projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo Bankowe. Projekt ma na celu dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów, określających zasady i warunki powierzania przez banki przedsiębiorcom czynności z zakresu działalności bankowej do aktualnie istniejących potrzeb rynku finansowego.

Proponowane zmiany w przepisach mają za zadanie usunąć bariery i obciążenia administracyjne, w tym obowiązki informacyjne banków. Mają też wprowadzić udogodnienia w korzystaniu z instytucji outsourcingu i zapewnić właściwy nadzór nad wykonywaniem powierzonych przez bank czynności.

Zamierzone cele

Liberalizacja dotychczasowych zasad w zakresie outsourcingu bankowego oraz umożliwienie powierzania przedsiębiorcom czynności z zakresu działalności bankowej w większym wymiarze niż na gruncie dotychczasowych przepisów, powinna w ocenie projektodawców skutkować obniżeniem kosztów działalności prowadzonej przez banki i w konsekwencji wpłynąć na niższe ceny usług bankowych oraz zwiększyć dostępność kredytów dla ludności (w tym kredytów i pożyczek dla mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców).

Najważniejsze zmiany

Projekt nowelizacji Prawo bankowego rozszerza definicję przedsiębiorcy. Ma to na celu umożliwienie powierzania czynności osobom fizycznym, będącym wspólnikami spółek cywilnych. Rozszerzono również ustawowy katalog czynności, których powierzenie do wykonywania przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu nie wymaga zezwolenia KNF, ograniczono wymóg powierzania przez banki czynności przedsiębiorcom na podstawie umowy agencyjnej, a także uregulowano zasady i warunki powierzenia przez przedsiębiorcę będącego stroną umowy zawartej z bankiem, innemu przedsiębiorcy wykonywania określonych czynności objętych umową outsourcingu (tzw. podoutsourcing).

W projekcie pojawiło się również ograniczenie obowiązków informacyjnych banku w związku z zawarciem umowy outsourcingu - zastąpienie obowiązku zawiadamiania KNF o zamiarze zawarcia umowy outsourcingu, wymogiem prowadzenia przez bank ewidencji tego typu umów, zmodyfikowano też przepisy dotyczące tzw. outsourcingu zagranicznego, a ściślej chodzi o brak wymogu zezwolenia KNF w przypadku umów przewidujących, że powierzone czynności będą wykonywane na terytorium państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.

RO/ źródło:KPRM

Zobacz także:

Nowelizacja prawa bankowego przygotowana przez MF

Rząd przyjął założenia budżetu na 2010 rok