Ogłoszono wyniki badania jakości obsługi prawnej, świadczonej przez kancelarie prawne podmiotom gospodarczym na terenie Europy Środkowowschodniej. W badaniu udział wzięli szefowie korporacyjnych departamentów prawnych firm korzystających z zewnętrznej, profesjonalnej obsługi prawnej.

W dyskusji udział wzięli:

- Iwona Mirosz, szefowa działu prawnego Svenska Handelsbanken

- Waldemar Koper, szef działu prawnego Kompanii Piwowarskiej

- Marek Szydłowski, szef departmantu prawnego AGORY

- Maciej Gozdowski, szef departamentu prawnegona obszarze Polski i krajow bałtyckich, Colgate-Palmolive

- Derek Benton, Dyrektor Projektów Międzynarodowych LexisNexis Martindale- Hubbell.

Zaproszeni prawnicy, partnerzy zarządzający kancelarii prawnych, na bieżąco dzielili się uwagami nad badaniem z panelistami, reprezentującymi uczestników ankiety.

Badanie pokazało do jakich czynników przykładają wagę prawnicy wewnętrzni firm przy pozyskiwaniu doradców prawnych. Polscy respondenci często kładli nacisk na inne aspekty niż badani z pozostałej części regionu.

Po pierwsze, firmy otrzymujące usługę oczekują, że cena, którą przyjdzie im zapłacić będzie przewidywalna. Co ciekawe, nie chodzi im o obniżanie cen, ale o jasne kryterium ich ustalania. Większość ankietowanych preferuje bowiem z góry określone stawki, w miejsce stawek obliczanych według np. godzin poświęconych na wykonanie zlecenia.

Paneliści zgodzili się co do tego, że jakość usług nie zależy od rozmiaru i zasięgu działalności kancelarii. Różnice, jakie istnieją pomiędzy kancelariami mającymi ogólnopolski i lokalny zasięg ograniczają się najczęściej, w ich mniemaniu, do stopnia specjalizacji usługi. Waldemar Koper z Kompanii Piwowarskiej podkreślił, że szukając doradcy, kieruje się przede wszystkim marką nie kancelarii, ale osiągnięciami i renomą, jakie podążają za nazwiskiem prawnika.

Szefowie departamentów prawnych zwrócili uwagę na cechy, jakimi powinien wyróżniać się dobry prawnik. Za kluczową uważają zdolność do rozumienia specyfiki rynku na jakim działa ich klient. Okazuje się, że sama fachowość i wiedza nie wystarczają. Przedsiębiorcy poszukują specjalistów, którzy pomogą realizować im długoterminowe cele gospodarcze. Jak podkreślił Marek Szydłowski z Agory, rynek wymaga, by porady prawne były zwięzłe, praktyczne i zrozumiałe dla przedsiębiorcy.

Samo badanie wskazuje, że wśród najbardziej pożądanych cech plasują się niezmiennie doświadczenie i kompetencja prawnika. Powodem zerwania współpracy jest natomiast najczęściej niedotrzymywanie poufności. Według Macieja Gozdowskiego z Colgate-Palmolive, jest to zrozumiałe, zważywszy że tego typu relacje opierają się na lojalności, a utraconego zaufania najczęściej nie da się odzyskać.

Jak wskazują wyniki badania, szefowie departamentów prawnych cenią sobie bezpośrednią współpracę ze starszymi, doświadczonymi prawnikami, młodszych doradców traktują z rezerwą, nie do końca ufając ich umiejętnościom.

Badanie wykazało sceptycyzm, z jakim prawnicy podchodzą do przeprowadzania badań satysfakcji wśród swoich korporacyjnych klientów (79 procent prawników w ogóle nie przeprowadza takich ankiet).Zdaniem jednego z zaproszonych gości, Tadeusza Komosy, partnera kancelarii Furtek Komosa Aleksandrowicz, niechęć do tego typu komunikacji z klientem wynika z tradycyjnego, zamkniętego podejścia prawników do zawodowej współpracy. Zaproszony radca prawny, Dariusz Okolski, dodał że w samorządach pokutuje przekonanie o swego rodzaju prawniczej misji, brak natomiast bardziej rynkowego, otwartego podejścia. Sami klienci, jak wynika z reakcji panelistów, chętnie uczestniczyliby w takich ankietach. Obecna na sali, Małgorzata Żurowska z BASF, zaznaczyła, że takie badania zwracają uwagę na drobne, praktyczne aspekty, które jednak ostatecznie decydują o jakości współpracy.

Dyskusję moderował Jeffrey Forbes, założyciel Forbes Institute i autor badania.Badanie przeprowadzono pod nadzorem European Company Lawyers Association na zlecenie LexisNexis.

Szczegółowe wyniki badań są dostępne pod adresem : www.martindale-hubbell.co.uk

Katarzyna Goździkowska

Zobacz także:

Jaka jest obsługa ze strony świadczących

Transpozycja Prawa Europejskiego e-step