statystyki

Rusza bezpieczna linia kredytowa dla przedsiębiorców

03.08.2009, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:02
Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z bankami komercyjnymi w sprawie poręczeń kredytów udzielanych mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim firmom.

Rozwiązania na rzecz wzmocnienia sektora MŚP są jednym z najważniejszych elementów realizowanego przez rząd „Planu stabilności i rozwoju”, zaakceptowanego już w listopadzie 2008 r. Poręczeniami, które są formą zabezpieczenia spłaty kredytu, będzie można objąć do 80 proc. wysokości zobowiązania kredytowego. Pomoc będzie udzielana od 100 tys. zł do 10 mln euro. Podstawowa stawka opłaty prowizyjnej w skali roku wyniesie 2 proc. dla poręczeń i 2,5 proc. dla gwarancji. W ramach przedsięwzięć antykryzysowych, 28 lipca br. rząd przyjął także program umożliwiający BGK udzielanie kredytów zagranicznym nabywcom polskich towarów i usług. Działania w nim przewidziane mają służyć zwiększeniu naszego eksportu w najbliższych latach. Od maja br. obowiązują również przepisy pozwalające przedsiębiorcom w szerszym zakresie zaliczać do kosztów podatkowych wydatki na inwestycje w postaci jednorazowych odpisów amortyzacyjnych - np. na zakup maszyn i urządzeń. Ponadto przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe trudności na skutek kryzysu finansowego, mogą liczyć także na wsparcie, które przewidują rozwiązania zawarte w podpisanej dziś ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego. Jest to jedna z ważniejszych propozycji rządowego planu antykryzysowego.


Pozostało jeszcze 6% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane