Zakończyła się, konferencja polsko-francuska zorganizowana w Trybunale Konstytucyjnym z okazji przypadającej w tym roku 50 rocznicy uchwalenia Konstytucji V Republiki Francuskiej. Zaproszeni goście omawiali istotne aspekty kształtowania się V Republiki oraz dyskutowali nad związkami konstytucjonalizmu francuskiego i polskiego.

Organizatorem dwudniowej konferencji, która miała międzynarodowy charakter, był Trybunał Konstytucyjny oraz Katedra Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Stąd wszyscy przybyli powitani przez prof. Mirosława Granata, sędziego TK a następnie przez władze uniwersyteckie, czyli Ks. Ryszarda Rumianka ,Rektora UKSW, który podkreślił m.in. iż Ustawa Zasadnicza V Republiki była aktem inspirującym dla konstytucji innych krajów europejskich. Nie zabrakło także Jarosława Majewskiego, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UKSW.

W obradach wziął także udział Janusz Trzciński, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego i oczywiście przedstawiciele nauki francuskiego prawa konstytucyjnego tj. Michael Verpaux, Ariane Vidal-Naqet czy Jean Gicquel, z Uniwersytetu w Paryżu, który nie omieszkał zaznaczyć, iż Polska właśnie przyjęła pierwszą konstytucję na kontynencie europejskim i mocno się z nią identyfikuje.

Na konferencji nie zabrakło także przedstawicieli sądownictwa europejskiego tj. Bernarda Mathieu, Przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Omówił on bowiem system obecnej władzy we Francji , podając, iż obowiązuję w powyższej kwestii pewna hierarchia. W rzeczywistości jednak zapisy konstytucyjne są fikcją, ponieważ Prezydent przekracza swoje uprawnienia a Ustawa Zasadnicza daje mu takie prawo.

W przerwach między obradami także w kuluarach polscy i i francuscy goście mieli okazję bardziej indywidualnie i głębiej podyskutować oraz wymienić się cennymi uwagami dotyczącymi konstytucjonalizmu.

Podczas drugiego dnia konferencji dyskutowano nad związkami konstytucjonalizmu polskiego i francuskiego.

KZ

Zobacz także:

Język polskiej Konstytucji

Wizyta w TK Kanclerzy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka