PKPP Lewiatan postuluje zmiany w przepisach dotyczących klauzul niedozwolonych. Jego zdaniem, obecnie obowiązujące przepisy, jak również orzecznictwo sądów w tym zakresie pokazuje, że istnieje wiele wątpliwości poczynając od materialnych podstaw kontroli, aż po pytanie o skutki wpisu danej klauzuli do rejestru.

Przedsiębiorcy od dłuższego czasu wskazują na trudności związane z funkcjonowaniem rejestru klauzul niedozwolonych. Dostrzegł je również prezes UOKiK i zainicjował konsultacje społeczne w sprawie propozycji odmiennego ukształtowania rejestru postanowień wzorców umów uznanych za niedozwolone, która ma na celu zwiększenie jego przejrzystości i funkcjonalności. Zdaniem PKPP Lewiatan propozycje te idą w dobrym kierunku, ale nie są wystarczające.

Zobacz: Lewiatan: Nie wesprzemy wniosku do TK w sprawie podwyżki składki rentowej

„Naszym zdaniem przepisy prawa cywilnego w sposób precyzyjny powinny regulować kwestię skutku wpisu do rejestru, który nie może mieć bezpośredniego przełożenia na wszystkie umowy przedsiębiorców z konsumentami. Konieczne jest też wprowadzenie obowiązku sporządzania przez SOKiK z urzędu uzasadnień do wyroków w sprawach o uznanie danej klauzuli za niedozwoloną oraz obowiązku publikacji tych uzasadnień w formie elektronicznej, chociażby na stronie UOKiK." - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Zobacz: Lewiatan: Waloryzacja kwotowa emerytur i rent nie jest korzystna dla każdego

Kolejny postulat PKPP Lewiatan odnosi się do skutków, jakie wynikają z wpisu danej klauzuli do rejestru. Lewiatan proponuje, ażeby od chwili wpisu danej klauzuli do rejestru istniał pewien „okres przejściowy" umożliwiający przedsiębiorcom z jednej strony zapoznanie się z wpisem, z drugiej zaś ewentualne wyeliminowanie podobnych zapisów z przygotowanych wzorców umów.

Zobacz: Lewiatan postuluje podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do renty rodzinnej

Za dobry pomysł Lewiatan uważa także propozycję prezesa UOKiK usuwania z rejestru postanowień, które zdezaktualizowały się na skutek zmiany stanu prawnego.

PS/źródło:PKPP Lewiatan

Zobacz także:

Lewiatan: Zaproponowane zmiany w prawie gazowym nie przełamią monopolu na rynku

Lewiatan: Podwyższenie wieku emerytalnego jest konieczne