Minister zdrowia, przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Aptekarskiej, reprezentacja środowiska pacjentów oraz Prezes NFZ ustalili wspólne stanowisko w sprawie zmian w ustawie refundacyjnej.

Podczas spotkania wypracowano wspólne stanowisko, w którym czytamy, że w trybie pilnym, po zawieszeniu protestu Minister Zdrowia ma podjąć inicjatywę legislacyjną w zakresie nowelizacji ustawy refundacyjnej, w szczególności przepisów o karaniu lekarzy przewidzianej w art. 48 ust. 8 i aptek, definicji nieudokumentowanych względów medycznych oraz zapewnienia możliwości odwołania od decyzji kontroli. Z uwagi na te zapewnienia, członkowie Zespołu Naczelnej Rady Lekarskiej mają zarekomendować Radzie wezwanie środowiska lekarskiego do zaprzestania protestu na terenie całego kraju.

Zobacz: Nowa lista leków refundowanych

Ponadto Prezes NFZ ma wydać komunikat o nienakładaniu kar wynikających z art. 48 ust. 8 ustawy refundacyjnej oraz nienakładaniu kar na apteki w okresie od 1 stycznia 2012 roku do czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Minister zdrowia deklaruje, iż po zawieszeniu protestu dokona niezwłocznie zmiany w przepisach rozporządzenia dotyczącego recept lekarskich m.in. usunie wymóg wpisywania na recepcie poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem refundacji przy zachowaniu obowiązku wpisywania identyfikatora płatnika przez osobę wystawiającą receptę.

Zobacz: HFPC negatywnie o zmianach w zakresie refundacji leków

Uczestnicy spotkania deklarują ograniczenie wprowadzania innych kierunkowych zmian w ustawie refundacyjnej.

PS/źródło: MZ

Zobacz także:

FOR: Całkowity zakaz reklamy aptek narusza konstytucję

Nowe leki na liście leków refundowanych