Uregulowanie statusu biegłych sądowych w jednym akcie prawnym, to główny cel przygotowanych w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisów.

Projekt ten przewiduje głęboką reformę dotychczasowych regulacji, która zostanie wprowadzona przez przyjęcie nowej ustawy o biegłych sądowych- informuje resort sprawiedliwości. Obecnie kwestie dotyczące biegłych sądowych unormowane są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. Nr 15, poz. 133).

Projektowane rozwiązania stanowią próbę kompleksowego uregulowania w jednej ustawie kwestii funkcjonowania biegłych sądowych, w tym tzw. „biegłych instytucjonalnych”, względem, których zostaną ustanowione wymogi, warunkujące wpis na listę instytucji uprawnionych do opiniowania- czytamy w komunikacie ministerstwa.

Projekt zakłada m.in. uregulowanie statusu biegłych sądowych, określenie warunków nabywania, zawieszania i utraty prawa do wykonywania czynności biegłego sądowego, a także trybu nabywania i utraty statusu przez instytucje specjalistyczne, uprawnione do wydawania opinii.

Zobacz: WSA: Biegły sądowy, swoim zachowaniem, musi dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu

Ponadto szczegółowo unormowane zostaną obowiązki podmiotów powołanych do sporządzenia opinii.

Projekt przewiduje również zobligowanie biegłych do prowadzenia rejestrów zawierających informacje na temat wydawanych opinii i przechowywanie ich przynajmniej przez okres równy kadencji biegłego.

Zakłada się także uproszczenie procedury w przypadku ustanawiania biegłych sądowych na kolejną kadencję.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

TK: Biegli lekarze dyskryminowani