Sejm skierował wszystkie cztery projekty zmian przepisów w zakresie m.in. wydłużenia płatnego urlopu macierzyńskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego, do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Projekt rządowy

Celem przedstawionego przez Radę Ministrów projektu nowelizacji Kodeksu pracy jest wprowadzenie płatnego rocznego urlopu dla rodziców po urodzeniu dziecka. Od 17 czerwca 2013 r. urlop ten wydłuży się z 6 miesięcy do roku. Będzie on obejmował 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W ramach rocznego urlopu będzie też przysługiwał nowy 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Płatny roczny urlop będzie dostępny dla wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 r. Rząd proponuje także zmiany wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów. Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Jeśli przedłuży urlop o kolejne pół roku, jego pensja wyniesie 60 proc. Rodzic, który od razu skorzysta z rocznego urlopu otrzyma 80 proc. wynagrodzenia. W przypadku łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z dodatkowym urlopem macierzyńskim i urlopem rodzicielskim pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca nie będzie jednak musiał zgodzić się na łączenie zatrudnienia i urlopu, bo nie na każdym stanowisku możliwa jest praca w niepełnym wymiarze.

Zobacz: Roczny urlop rodzicielski dla ''matek pierwszego kwartału''

Projekty poselskie

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przygotowany przez grupę posłów KP Prawo i Sprawiedliwość, również zakłada wprowadzenie urlopu rodzicielskiego i wydłużenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wnioskodawcy proponują, by nowelizacja weszła w życie 10 czerwca 2013 r., aby mogli z niej skorzystać wszyscy rodzice dzieci urodzonych w 2013 r. Dodatkowy urlop macierzyński wynosiłby do 6 tygodni przy jednym dziecku i do 8 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Mógłby on być wykorzystany jedynie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim jednorazowo lub w dwóch częściach w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Urlop rodzicielski miałby trwać 26 tygodni i przysługiwać wyłącznie bezpośrednio po wykorzystaniu pełnego wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Urlop rodzicielski mógłby być wykorzystany jednorazowo lub nie więcej niż w trzech częściach przypadających po sobie, z których każda nie mogłaby być dłuższa niż 8 tygodni. Urlop ten przyznawany byłby na pisemny wniosek pracownika składany z co najmniej 14-dniowym wyprzedzeniem, a pracodawca byłby zobligowany do jego uwzględnienia. W okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego pracownikowi przysługiwałby zasiłek w wysokości 60 proc. wynagrodzenia. Możliwe byłoby złożenie jednego wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze oraz urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w terminie 14 dni przed przewidywaną datą porodu. W takim przypadku pracownica przez cały okres urlopu otrzymywałaby zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Kobiety, które zmieniłyby decyzję i zrezygnowały z dalszego pobierania zasiłku otrzymałyby jednorazowe wyrównanie. Łączny wymiar urlopów wynosiłby do 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz od 65 do 71 tygodni w przypadku porodów mnogich w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego przysługiwałoby zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Zmiany dotyczyłyby także rodziców adopcyjnych.

Zobacz: Niższe opłaty za przedszkole już od września 2013 r.

Podobne rozwiązania zawiera także projekt nowelizacji Kodeksu pracy przedstawiony przez grupę posłów KP Sojusz Lewicy Demokratycznej. Wnioskodawcy proponują wydłużenie z 4 do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz wprowadzenie możliwości jego podziału pomiędzy oboje pracujących rodziców lub osoby, które przysposobiły dziecko. Projekt przewiduje też wydłużenie terminu składania wniosków o ten urlop z 7 na 14 dni przed rozpoczęciem planowanego urlopu. Nowelizacja wprowadza także płatny urlop rodzicielski, do którego byliby uprawnieni obydwoje rodzice, a także opiekunowie prawni i mogliby korzystać z niego jednocześnie. Urlop rodzicielski wynosiłby maksymalnie 26 tygodni, z czego co najmniej 4 tygodnie wykorzystać musiałby drugi rodzic lub osoba, która przysposobiła dziecko. Urlop udzielany byłby jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 4 tygodnie. Zgodnie z projektem urlop rodzicielski byłby udzielany do 3 roku życia dziecka, a rodzic otrzymywałby 60 proc. wynagrodzenia. Proponowana nowelizacja ma objąć wszystkich rodziców dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r. Projekt wydłuża też urlop wychowawczy do ukończenia 5 lat przez dziecko. Obecnie urlop można wykorzystać do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia. Proponowana nowelizacja zmienia także liczbę dni płatnego zwolnienia z tytułu opieki nad dzieckiem do 14 roku życia. Zgodnie z projektem wymiar zwolnienia byłby uzależniony od liczby wychowywanych dzieci: 2 dni na jedno dziecko, 3 dni na dwoje dzieci, 4 dni na troje i więcej dzieci.

Wniesiony z inicjatywy grupy posłów KP Solidarna Polska projekt nowelizacji Kodeksu pracy, przewiduje, że urlop macierzyński zostałby wydłużony do 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka i od 63 do 69 tygodni w przypadku porodów mnogich. Podobne rozwiązania dotyczyłyby rodziców adopcyjnych. Nowelizacja przewiduje zagwarantowanie pracownikowi 6-miesięcznego okresu ochronnego przed wypowiedzeniem po powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Projekt zakłada także, że w okresie 12-miesięcy od powrotu pracownika do pracy pracodawca byłby zwolniony z obowiązku ponoszenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe. Składki te opłacane byłyby przez Skarb Państwa za pośrednictwem ZUS.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Rząd: Płatny roczny urlop dla wszystkich rodziców dzieci urodzonych w 2013 roku