PKPP Lewiatan apeluje do wszystkich pracodawców, aby podejmując decyzję o kontynuowaniu zatrudnienia pracowników terminowych, którym po wejściu w życie ustawy antykryzysowej wygaśnie druga umowa na czas określony, zawierali z nimi - pomimo braku formalnego zobowiązania - umowy o pracę na czas nieokreślony.



Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego wprowadza nowe zasady stosowania umów o pracę na czas określony, które wywołują obawy pracowników i związków zawodowych. Przed jej wejściem w życie każda trzecia umowa terminowa z mocy prawa stawała się stosunkiem pracy na czas nieokreślony. W świetle nowych rozwiązań pracodawca może zawierać wiele umów terminowych przez łączny okres wynoszący 24 miesiące. Dopiero przekroczenie tego limitu będzie równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy na czas nieokreślony.

Wielu pracowników posiadających dziś drugą umowę okresową może mieć obawy, że wejście w życie ustawy antykryzysowej doprowadzi do pogorszenia ich sytuacji i konieczności podpisania kolejnej umowy terminowej.

Podczas prac nad ustawą antykryzysową Lewiatan popierał wprowadzenie przepisów stabilizujących zatrudnienie w dwuletnim okresie przejściowym, obejmującym czas obowiązywania ustawy.
Na etapie prac parlamentarnych Lewiatan zgodził się na wprowadzenie zmian, które miały wyeliminować potencjalne zagrożenie nadużywania umów terminowych w czasie funkcjonowania ustawy antykryzysowej

Zdaniem PKPP Lewiatan stosowanie dotychczasowej treści art. 251 Kodeksu pracy będzie sprzyjać nie tylko budowaniu zaufania w relacji pracodawca – pracownik, ale wykaże, że celem jest tworzenie przewag konkurencyjnych polskiej gospodarki i umiejętne łączenie elastyczności zatrudnienia z jego bezpieczeństwem, a nie eksploatacyjne zarządzanie kadrami.

PKPP Lewiatan/AS

Zobacz także:

Sesja ONZ z udziałem Prezydenta

Założenia budżetu w 2010 roku