Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych, który odbył się w Warszawie w dniach 26-27 lutego 2010 roku zobowiązał kierownictwo samorządu do podjęcia rozmów z adwokaturą w sprawie wypracowania wspólnej koncepcji zmian w tej dziedzinie.

Nadzwyczajny Zjazd Radców Prawnych został zwołany po przedstawieniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości w październiku 2009 roku samorządom adwokatów i radców prawnych założeń do projektu ustawy, która miałaby połączyć te dwie profesje w jeden zawód adwokata.

Radcowie nie zajęli jednoznacznego stanowiska wobec kontrowersyjnej kwestii połączenia zawodów adwokata i radcy prawnego. Na zjeździe głosy w tej sprawie były podzielone.

Uchwała zjazdu podkreśla jednak, że radcowie prawni nie chcą rozmawiać tylko o projekcie tzw. nowej adwokatury, bowiem w ich rozumieniu konieczne jest rozpatrywanie tej idei w kontekście innych projektów dotyczących zawodów prawniczych, na którymi obecnie pracują rząd i Sejm.

Uchwała zjazdowa wymienia tu m.in. projekt ustawy o państwowym egzaminie prawniczym oraz poselskie projekty, o licencjach prawniczych oraz o zmianie art. 87 Kpc, który ma pozwolić absolwentom wydziałów prawa na reprezentowanie klientów przed sądami.
Krajowa Rada Radców Prawnych została zobowiązana do zainicjowania rozmów o współpracy na ten temat z samorządem adwokatów. Jeżeli rozmowy nie przyniosą rezultatu, kierownictwo samorządu zostało zobowiązane do nawiązania współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, oraz najwyższymi autorytetami prawnymi w celu wypracowania projektów prowadzących do systemowego uregulowania zasad świadczenia pomocy prawnej w Polsce.

AS

Zobacz także:

Dostępność pomocy prawnej w Polsce