Senacki projekt ustawy został przygotowany w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2009 r. Nowe przepisy zawierają m.in. ustawowe uregulowanie zasad przyznawania i wysokości diet przysługujących poszczególnym członkom KRS z tytułu pracy w Radzie. W dniu 19 kwietnia 2011 r. odbędzie się posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w sprawie ustawy.

W 2009 roku, Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii określania w drodze rozporządzenia szczegółowego trybu działania oraz postępowania przed KRS. TK uznał za niekonstytucyjne m.in. regulowanie kwestii szczegółowych związanych z postępowaniem przed KRS w akcie niższej rangi.

Senat uznał, że modyfikacja ustawy doprowadziłaby do dwukrotnego zwiększenia jej objętości i postanowił wystąpić z projektem zupełnie nowej ustawy o KRS.

Nowe rozwiązania projektu

Nowe przepisy zawierają m.in. ustawowe uregulowane zasad przyznawania i wysokości diet przysługujących poszczególnym członkom KRS z tytułu pracy w Radzie. W projekcie zrezygnowano z dotychczasowego rozwiązania umożliwiającego ministrowi sprawiedliwości, prezesowi SN i prezesowi NSA delegowanie swojego zastępcy na posiedzenia Rady, gdy nie mogą brać udziału w jej pracach osobiście. Obecnie przedstawiciele tych osób mogą na posiedzeniach wyrażać stanowisko w każdej sprawie, jednak bez prawa głosu.

Ustawa skierowana do Komisji

Marszałek Senatu w dniu 4 kwietnia 2011 r. skierował ustawę do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz do Komisji Ustawodawczej. Posiedzenie Komisji Ustawodawczej, która wnosi o wprowadzenie pewnych poprawek do ustawy, odbyło się 7 kwietnia 2011 r. Sprawozdawcą Komisji na posiedzeniu Senatu będzie senator Piotr Zientarski. Posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w tej sprawie, zaplanowane jest na dzień 19 kwietnia 2011 r.

RO/źródło: senat.gov.pl

Zobacz także:

Zmiany ustroju sądownictwa powszechnego-stanowisko KRS

TK: Tryb działania przed KRS nie może być określany przez Prezydenta