W dniu 14 października 2011 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o policji, która łagodzi wymogi obowiązujące przy naborze do policji.

Nowelizacja przedmiotowej ustawy w zakresie przepisów dotyczących procesu rekrutacji do służby w Policji związana jest przede wszystkim z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 22 marca 2010 r. do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją dotychczas stosowanej praktyki.

W wyniku zmiany przepisów służbę w policji będzie mógł pełnić obywatel polski, który m.in. nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Zrezygnowano zatem z regulacji, funkcjonujących obecnie, że policjantem nie może zostać osoba karana za wykroczenie.

Warto zauważyć, że w ustawie przyjęto, że dotychczasowy wymóg niekaralności zastąpiony zostanie brakiem skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, wzorem regulacji zawartych w innych ustawach.

Ponadto uzupełniono przepis o wymóg rękojmi zachowania tajemnicy, stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Nowelizacja w dniu 29 września została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a wejdzie w życie 14 października 2011 roku.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

NIK pozytywnie ocenił realizację programu modernizacji policji

Uruchomienie dostępu polskiej Policji do bazy danych DNA Interpolu