Sejm przyjął nowelizację Kodeksu postępowania karnego, która przewiduje zmianę przepisu dotyczącego składania zażaleń na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz postanowienie o jego umorzeniu.

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa zostało przyznane także zawiadamiającemu o przestępstwie, o ile czynem tym zostały naruszone - choćby pośrednio - jego prawa.

Do tej pory takie zażalenie mogła złożyć tylko osoba bezpośrednio pokrzywdzona oraz instytucja, która zawiadomiła o przestępstwie.

Zobacz: SN: Przemoc wobec osoby i gwałt na niej oznacza to samo

Co więcej, także uprawnienie do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa zostało rozszerzone na zawiadamiającego o przestępstwie, które naruszyło choćby pośrednio jego prawa. W dotychczasowych przepisach zażalenie to przysługiwało tylko pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu.

Ponadto nowelizacja daje możliwość wnoszenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa także instytucji, która zawiadomiła o przestępstwie.

Zgodnie z nowymi przepisami osoba zawiadamiająca o przestępstwie będzie miała uprawnienia do wnoszenia zażaleń, pod warunkiem, że to w wyniku jej zawiadomienia wszczęto postępowanie karne lub odmówiono jego wszczęcia.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem