W dniu 6 października 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.



Przedmiotowa nowelizacja wprowadza zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, które w szczególności mają na celu umożliwienie dokonania prze Fundusz wypłaty świadczeń pracownikom podmiotu polskiego znajdującego się na terenie RP, którego upadłość została ogłoszona prze sąd lub inny organ właściwy państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

Zobacz: Odchodząc z pracy pamiętaj, że powinieneś otrzymać świadectwo pracy

Nowela przewiduje także wprowadzenie możliwości umorzenia przez Fundusz należności, w przypadku gdy dochodzi on zwrotu lub prowadzi postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych albo przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w uwagi na pozostawanie w stanie likwidacji lub upadłości.

Nowela umożliwia zawarcie przez Fundusz porozumienia, w przedmiocie określenia dogodnych warunków zwrotu należności przez dłużnika, który zawarł układ z wierzycielami w postępowaniu upadłościowym.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Czy są jakieś wymagania dotyczące przechowywania akt osobowych?

Pojęcie niewykonania i nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych