W dniu 2 sierpnia 2011 roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pozwalającą na ponowne przeliczenie wysokości świadczeń niektórych pracujących emerytów. Przepisy mogą objąć blisko 50 tys. osób. Nowelizacja to pierwsza sfinalizowana w parlamencie inicjatywna ustawodawcza prezydenta Komorowskiego.

Bronisław Komorowski we wtorek uroczyście podpisał ustawę w Pałacu Prezydenckim.

- To dla mnie ważna chwila, bo podpisuję po raz pierwszy swój własny projekt, propozycję regulacji ustawowej, która trafiła do parlamentu z inicjatywy prezydenta - powiedział Bronisław Komorowski.

Zaznaczył, że nowelizacja jest ważna, bo przywraca zaufanie obywateli do systemu emerytalnego w Polsce , eliminuje to, co niewątpliwie się stało, czyli pewne zaskoczenie, rozwiązaniami daleko idącymi, także jeśli chodzi o skutki finansowe dla osób, które chcą kontynuować pracę na etacie posiadając uprawnienia emerytalne.

Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października celem kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy.

Dotyczy to osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Możliwość ponownego przeliczenia emerytury będą miały osoby, które zawieszą emeryturę na okres co najmniej 18 miesięcy.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Sondaż BCC: Jak przedsiębiorcy odkładają na swoją emeryturę?

TK: Zasady podwyższania emerytur wojskowych niezgodne z konstytucją